V Kairu so številni novinarji, ki poročajo o protivladnih protestih, podvrženi napadom, grožnjam in priporu. V zadnjem dnevu in pol je urad za zaščito novinarjev zabeležil dodatnih deset napadov, deset priporov, dva napada na redakcije in hekerski napad na večjo spletno stran, o grožnjah in napadih pa poročajo tudi danes. V tem tednu so zabeležili najmanj 101 napad na novinarje in uredniške prostore, preiskujejo pa še številne druge informacije o napadih.
Včeraj je zaradi strelne rane umrl novinar Ahmad Mohamed Mahmoud, ki so ga ustrelili 28. januarja, ko je dokumentiral spopade med policijo in protestniki. Ustrelil naj bi ga ostrostrelec, medtem ko je s hotelskega balkona v bližini trga Tahrir spremljal napeto dogajanje. Ahmad je postal prva žrtev med novinarji, pokopali pa so ga danes.
Razmere pa niso nič boljše niti danes. Na kairskem letališču so danes aretirali novinarja Al Džazire, so sporočili in dodali, da je položaj za novinarje v prestolnici Egipta še vedno slab. Vlada namreč pritiska na novinarje, Al Džazira se je zato tudi odločila, da svojih novinarjev ne bo več poimensko izpostavljala.
Območje okoli trga Tahrir pa je za novinarje večinoma varno, je povedal neki novinar. Soseske oziroma druga območja v Kairu pa so za novinarje zelo nevarne. Na neuradnih kontrolnih točkah patruljirajo tolpe, nekatere tujce pa so celo izvlekli iz avtomobilov in jih napadli. Prav tako so svoje gostoljubje novinarjem odrekli nekateri hoteli.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.