V Sredozemsko morje sta danes skozi Sueški prekop vpluli iranski vojaški ladji. Kot je dejal poveljnik iranske mornarice, admiral Habibola Sajari, želi Teheran z vplutjem, šele drugim po islamski revoluciji leta 1979, "pokazati svojo veličino". Kot je dodal admiral Sajari, pa gre tudi za "sporočilo miru in prijateljstva".
Ladji sta se zasidrali v sirskem pristanišču Tartus, ki je od prestolnice Damask oddaljen okoli 220 kilometrov. Ladji bosta sodelovali v skupnem urjenju s sirsko mornarico, ki so ga začeli pripravljati že lansko leto. Sirija je tudi edina država na tem območju, s katero ima Iran sklenjen sporazum o navtičnem sodelovanju.
Ta poteza Irana prihaja v času, ko se krepijo napetosti zaradi iranskega jedrskega programa in vse glasnejših ugibanj, da bi lahko Izrael napadel Iran. Britanski zunanji minister William Hague je denimo danes v pogovoru s časnikom Daily Telegraph dejal, da bi iranske jedrske ambicije lahko sprožile novo hladno vojno, tokrat na Bližnjem vzhodu. Po njegovem mnenju bi tudi druge države na tem območju želele imeti jedrsko orožje. Britanski zunanji minister sicer ni naklonjen morebitnemu vojaškemu posredovanju v Iranu, saj bi imelo to po njegovem prepričanju "ogromno negativnih strani". "Nismo naklonjeni zamisli, da bi v tem trenutku kdor koli napadel Iran," je zatrdil.
Pred tem so iranske ladje v Sredozemlje vplule februarja lani, kar je sprožilo burne odzive Izraela in ZDA. Izrael je takrat razglasil stanje pripravljenosti za svojo mornarico. Tokrat je predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva sporočil, da bodo podrobno spremljali gibanje iranskih ladij in preverili, "da se ne približujeta izraelskim obalam".
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.