V zadnjih petih letih je zaradi virusa Zahodnega Nila v Srbiji umrlo kar 60 ljudi, primerov pa je bilo 574. Pri nas so virus prvič odkrili avgusta leta 2013. Okužbo so zaznali naknadno v laboratoriju pri pregledovanju zbranih vzorcev oseb, ki so prebolele vročinsko bolezen z glavobolom.
Virus prenašajo komarji
Virus Zahodnega Nila se prenaša na človeka večinoma s pikom okuženega komarja. Pojavljanje bolezni je odvisno od številnih dejavnikov, kot so prisotnost in aktivnost prenašalcev (komarjev) ter naravnega rezervoarja virusa (ptice).
Večina okuženih ljudi ne kaže znakov bolezni ali pa imajo znake, podobne gripi, kot so vročina, glavobol, bolečine v mišicah in utrujenost. V nekaterih primerih ima lahko bolezen hud potek, vključno s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Čas od okužbe do pojava bolezni je običajno od 3 do 14 dni po okužbi. Za okužbo so dovzetne vse osebe, ki še niso bile bolne, večje tveganje za hujši potek bolezni pa imajo osebe nad 50. letom. Blage oblike bolezni ne potrebujejo zdravljenja in se spontano razrešijo, hude oblike bolezni pa po navadi zahtevajo sprejem v bolnišnico. Zdravljenje je simptomatsko, saj učinkovitih protivirusnih zdravil ni.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.