Po preštetih 85 odstotkih glasovnic kaže, da so zmagali opozicijski socialisti, zanje naj bi glasovalo 43,5 odstotka volivcev, za Aznarjevo Ljudsko stranko pa 36,2 odstotka volivcev.
Po prvih delnih podatkih se je volitev udeležilo skoraj 63 odstotkov volivcev, kar je za dobrih šest odstotkov več kot na volitvah leta 2000. Analitiki menijo, da se je volitev udeležilo tako veliko število državljanov zato, da bi pokazali zaupanje v demokracijo v državi.
Premier Aznar je glas oddal v napetem ozračju, ko so ga na eni strani spodbujali privrženci na drugi pa z glasnimi vzkliki obsojali protestniki, ki mu prisojajo odgovornost za teroristični napad.
Protesti zoper vladi
Po vsej Španiji so včeraj potekali protesti proti Aznarjevi vladi, ker naj bi javnosti prikrivala podatke v zvezi s preiskavo napadov ter v luči nedeljskih volitev ljudi zavajala z napačnimi informacijami. Na tisoče demonstrantov se je pod geslom "Vaše vojne - naši mrtvi!" v več španskih mestih zbralo pred poslopji Ljudske stranke in izrazilo svoje nasprotovanje zunanji in notranji politiki Aznarjeve vlade.
"Oblasti in medijska trobila so obtožila baskovsko separatistično organizacijo ETA. Čeprav vse kaže na to, da je teror del globalne vojne, v katero je vladajoča Ljudska stranka vpletla Španijo, ki poleg Italije in Poljske z ZDA sodeluje pri okupaciji Iraka", je razlog za svoje nezadovoljstvo pojasnil eden izmed udeležencev demonstracij v Madridu. "Lagali so zaradi strahu, da bodo volivci v nedeljo kaznovali vladajočo stranko, ker jih je vpletla v krvavo vojno, kjer so najprej padale civilne žrtve v Iraku, zdaj pa v Španiji", je še dejal.
Na spontano organizirani manifestaciji se je v noči na nedeljo na osrednjih madridskih trgih zbralo več tisoč ljudi, ki so krenili proti postaji Atocha, prizorišču najbolj smrtonosnega napada. Čeprav so bili protesti zaradi bližajočih se volitev nezakoniti, so ob močnem policijskem spremstvu potekali mirno, udeleženci pa so se vsake pol ure z minuto molka spominjali žrtev.
Je kriva Al Kaida?
Španske oblasti so prejele video posnetek, s katerim teroristična organizacija Al Kaida prevzema odgovornost za teroristični napad na več potniških vlakov v Madridu. Španski notranji minister Angel Acebes je pojasnil, da je izjavo na posnetku prebral moški v arabščini z maroškim naglasom, ki se je predstavil kot vojaški tiskovni predstavnik Al Kaide za Evropo.
Moški na posnetku je poudaril, da je napad v Madridu kazen za špansko sodelovanje z ZDA in njihovimi zaveznicami v Iraku. "Če ne ustavite krivice, bo kri še tekla. Ti napadi so malenkost proti tistemu, kar se bo še zgodilo," je dejal moški na posnetku, katerega avtentičnost po besedah Acebesa še preverjajo. Video posnetek so našli v smeteh v predmestju Madrida, potem ko je na televizijsko postajo Telemadrid poklical moški in z arabskim naglasom povedal, kje kaseta je.
El Mundo: V napade vpleten nekdanji iraški časnik?
Kot je danes poročal španski dnevnik El Mundo, španski preiskovalci sumijo, da bi lahko četrtkove napade v Madridu načrtoval častnik nekdanje iraške tajne službe. Omenjeni polkovnik naj bi pred šestimi tedni zapustil Irak in odpotoval v Maroko, da bi tam pripravil napade. Teroristi pa bi bili lahko povezani tudi z maroškimi skrajneži, ki so izvedli lanske napade v Casablanci.
Italijanski mediji so medtem poročali, da naj bi imela italijanska tajna služba Sisde že več tednov namige, da islamski teroristi v Španiji načrtujejo velik napad. Organizacijo napada naj bi prevzel nekdanji častnik strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, ki je prišel v Španijo preko Maroka. Italijanski mediji navajajo tudi svarila izraelske tajne službe, po katerih naj bi bil naslednja tarča napadov Al Kaide Rim.
Nadaljevanje preiskave in lova na krivce
Norveški preiskovalci po pisanju norveškega časnika VG, ki ga je potrdila tudi norveška vlada, posedujejo dokumente s podatki, ki Al Kaido povezujejo z napadi v Španiji. Preiskovalci so že lani na neki spletni strani v arabskem jeziku odkrili besedilo, v katerem so Španijo omenjali kot tarčo napadov zaradi njenega sodelovanja z ZDA v koaliciji v Iraku. V dokumentu je bilo zapisano, da je napade potrebno izvesti v času marčevskih volitev, Španija pa vzdržala le dva ali tri napade, preden bi iz Iraka umaknila svoje vojake.
Potem ko je španska policija včeraj aretirala tri Maročane in dva Španca indijskega porekla, ki jih sumi, da so sodelovali pri organizaciji napadov, so maroške oblasti že identificirale tri svoje državljane. Sporočili so, da gre za 30-letnega uslužbenca Jamala Zougama, 31-letnega mehanika Mohameda Bekalija in 34-letnega delavca Mohameda Chaouija.
Volitve v senci napadov in obtožb
Premier Aznar je glas oddal v napetem ozračju, ko so ga na eni strani spodbujali privrženci na drugi pa z glasnimi vzkliki obsojali protestniki, ki mu prisojajo odgovornost za teroristični napad. Nekdanji vodja španske ljudke stranke Aznar je ob odhodu iz volišča želel dati izjavo, vendar ga zaradi vzklikov privržencev, ki so vzklikali "Aznar predsednik, vedno predsednik" in nasprotnikov "manipulator", ni bilo slišati. V podobnem ozračju je volil tudi Aznarjev naslednik in kandidat za prihodnjega španskega premiera Mariano Rajoy.
Raziskave javnega mnenja, ki so jih izvedli pred napadi, so sicer pokazale, da naj bi za Aznarjevo Ljudsko stranko glasovalo 42 odstotkov volivcev, za socialiste Rodrigueza Zapatera pa okoli 37 odstotkov volivcev. Združeni levici (IU) napovedujejo šest odstotkov glasov oziroma od sedem do deset sedežev, medtem ko naj bi ostale predvsem manjše nacionalne in regionalne stranke dobile le po nekaj odstotkov glasov podpore.
Na volitvah ne sme sodelovati politično krilo Ete Batasuna, ki obenem ne sme prejemati subvencij, vendar pa so njeni člani ostali v baskovskem parlamentu, potem ko je španski parlament leta 2002 sprejel zakon, ki prepoveduje politične stranke, ki podpirajo teroristične organizacije. Na podlagi tega pa so španski pravosodni organi Batasuno razglasili za prepovedano stranko.