"Poskušal sem se ritensko umikati in z glasom opozarjati nase, ampak v takšni situaciji samica medvedka reagira," srečanje opisuje lovec Tadej Burazer. Zgodilo se je na lovu pred petimi leti. Bilo je slabo vreme in tudi slišnost je bila slaba. Medvedji mladiči so se mu znašli pod nogami, medvedka pa se je kot mati odzvala zaščitniško, še razlaga.
"Uspelo mi je narediti šest, sedem korakov in pri tem, ko sem se ritensko umikal, sem se spotaknil ob skale in padel na hrbet," opisuje Burazer. Znašel se je v podrejenem položaju, nad njim pa je rjovela razjarjena medvedka, ki ga je želela ugrizniti v glavo. "Z levo roko sem boksnil v njen smrček in delno porinil roko v njen gobec, njena reakcija je bil stisk prstov. Ko sem roko potegnil ven, mi je blazinice na sredincu in prstancu posnela."
Razmišljal je tudi, da bi uporabil orožje, a je bila verjetnost, da bo strel usoden, majhna, razlaga. "Medved, ki je tako mogočna žival, lahko živi še nekaj minut in to bi lahko bilo usodno tudi zame." Z levo nogo jo je uspel zbrcati od sebe: "Takrat sem dobil tudi njen ugriz v stegnenico. Mladiči so se v tem hrupu malo odmaknili in očitno je medvedka ocenila, da so zunaj nevarnosti." Nato se je umaknila.
Pri večini srečanj jo ljudje odnesejo brez posledic, pomembno je, da ob srečanju ohranimo mirno kri, pojasnjujejo na Lovski zvezi Slovenije. "Če bo zaznal, da bežimo, se bo v njem sprožil refleks, napadel bo in reagiral," razlaga Lado Bradač z Lovske zveze Slovenije.
Nikakor mu ne moremo ubežati, saj lahko teče tudi do 50 kilometrov na uro. "Opozorite nase in se potem po isti poti, kot smo prišli, tudi umaknite," še svetuje.
Zaradi naraščanja števila medvedov se ti pogosteje znajdejo v bližini vaseh, kjer iščejo hrano. V nekaterih primerih mora priti tudi do interventnega odstrela. "Kadar medved postane konflikten, kadar izgubi strah pred človekom, se vrača na ta mesta in takrat se z odločbo odredi, da teh konfliktov ni več," pravi Bradač.
Vsako leto število medvedov naraste za 200 do 300, pravi, zato je odstreljevanje nujno za uravnavanje števila. Ustavno sodišče je na pobudo nevladnih organizacij zaustavilo predvideno interventno odstreljevanje 250 medvedov, ki ga je odredilo ministrstvo za okolje in prostor. "Ustavili smo se pri številki 112 in čakamo odločitev sodišča."
"Ta številka se določa vsako leto sproti na podlagi ocenjene številčnosti, smrtnosti in rodnosti," še dodaja Bradač. Leta 2019 in 2020 je bilo odvzetih skupno 282 medvedov, letos pa je na območju Zasavja in Posavja nastalo za skoraj osem tisoč evrov škode več kot lani. Bradač opozarja, da je prostora le za 450 medvedov.
"Tudi nasprotovanju ne odstreljevanju medveda je medvedja usluga," opozarja Bradač. "Medved je na tej poti, da ga bomo počasi vse več videvali poleg hiš, zabojnikov, v naseljih. In to postane nevarno, ker je takšna žival navajena človeka in so takšni stiki neizbežni." Bradač predlaga, da znova zaupamo stroki, ki številke načrtuje, saj bomo s tem omogočili medvedu, da bo ostal tudi za naše naslednike, ki bodo nanj ponosni, ne pa da se bo med ljudmi ohranil strah pred morebitnimi napadi.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.