Vremenski fenomen so v fotografski objektiv ujeli v sredo zvečer na jezeru Loch Lochy v Škotskem višavju.
Nenavadno – barve tretje mavrice si sledijo v istem vrstnem redu kot barve ’glavne’ mavrice. Vremenoslovci takšno mavrico poimenujejo dvojna ali podvojena mavrica – gre za zelo redek pojav, pri katerem vidimo dva loka mavric z istim izhodiščem. V primerjavi z večkratno mavrico ima podvojena mavrica enak vrstni red barv kot primarna, nastane pa zaradi različnih velikosti dežnih kapljic.
Mavrico so v objektiv ujeli vremenoslovci BBC. Njihov prognostik Simon King je dejal, da gre res za izjemno redek pojav in da so mavrice med najbolj fascinantnimi vremenskimi optičnimi pojavi. "Včasih imamo srečo in vidimo zunanjo dvojno mavrico, pri čemer je druga mavrica bolj medla, vrstni red barv pa je obrnjen – od vijoličaste do rdeče od leve proti desni," pove King. "Še redkeje vidimo odbojno mavrico, ki nastane nad obzorjem, ko se sončna svetloba odbije od vode, preden pride do kapljic. Tako redka je, ker za nastanek potrebuje veliko vode za odboj svetlobe," še doda.
Kako nastane dvojna mavrica?
Naš hišni prognostik Rok Nosan je za pojav trojne mavrice potrdil, da je ta res izjemno redek.
Bolj pogosta dvojna mavrica pa nastane zaradi dvojnega odboja sončne svetlobe v dežnih kapljicah, pri čemer se sekundarni lok mavrice razprostira 10 stopinj nad primarnim lokom, barve v njem pa si sledijo v nasprotnem vrstnem redu. V skrajnih primerih, ko so dežne kapljice dovolj majhne in približno enako velike, pa lahko na glavni mavrici nastane še več šibkih mavric, pri katerih barve po navadi ne sledijo običajnemu vrstnemu redu. Te dodatne mavrice so posledica interference (združevanja) med žarki svetlobe v kapljicah.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.