Sirske varnostne sile v mestih Banijas in Homs, dveh izmed centrov demonstracij, intenzivno iščejo nasprotnike režima predsednika Bašarja al Asada, navajajo aktivisti za človekove pravice. Režim po njihovih navedbah še naprej ignorira proteste mednarodne skupnosti proti krvavemu zatrtju demonstracij.
Sirska vojska je po navedbah aktivistov po sobotnem vdoru danes s tanki nadaljevala pot po ulicah obmorskega mesta Banijas ter mesta Homs v osrednji Siriji. Medtem so sodne oblasti enega pomembnih nasprotnikov režima, nekdanjega parlamentarca Riada Seifa, ki sicer trpi za rakom, obtožile kršenja prepovedi protestov, navedbe njegovega odvetnika povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Ponoči so sicer sirske sile pretrgale električne in telekomunikacijske povezave, preden so vstopile v več predelov mesta Homs, kjer se nahajajo nasprotniki Asadovega režima. Najmanj en civilist, šlo naj bi za 12-letnega otroka, je umrl, ko so tanki in čete ponoči vkorakale v mesto. ''Mesto je pod popolnim nadzorom vse od včeraj. Koliko je mrtvih in ranjenih, ne ve nihče. Elektriko in telekomunikacijske povezave neprestano prekinjajo,'' so sporočili iz sirskega Observatorija za človekove pravice. Aktivist za človekove pravice je povedal: ''Obstajajo poročila o številnih mrtvih, ki pa jih ni mogoče preveriti. Ne morem iz hiše, saj so varnostne sile povsod.''
Središče mesta, v katerem živi okoli milijon prebivalcev in kjer so se od srede marca skoraj vsak dan odvijale množične demonstracije, so vojaki zavzeli že v petek. Takrat so tam po navedbah sirske skupine za človekove pravice Insan vojaki ubili 16 protestnikov. Iz nekaterih sosesk je tudi danes slišati močno streljanje.
Podobno akcijo je sirska vojska izvedla v mestu Banijas, navajajo v sirskem Observatoriju za človekove pravice. "Mesto je izolirano od sveta in v južnih predelih mesta, osrednjem prizorišču protestov, so na strehah nameščeni ostrostrelci," navajajo in opozarjajo na možnost izbruha humanitarne katastrofe. Po njihovih besedah naj bi sicer v soboto v mestu Banijas umrlo šest ljudi, od tega štiri ženske, ki so demonstrirale ob cesti.
Skupine za človekove pravice sicer ocenjujejo, da je bilo od začetka protestov sredi marca v Siriji ubitih več kot 600 ljudi, 8000 pa so jih zaprli ali pa so izginili. 350 ljudi naj bi bilo ubitih zgolj v mestu Dara, ki je veljalo za središče protestov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.