Na prvi dan muslimanskega praznika kurbana bajrama je danes popoldan v veljavo stopil dogovor med ZDA in Rusijo o prekinitvi spopadov v Siriji. Sirski voditelj Bašar al Asad je danes, prav na prvi praznični dan, obiskal mošejo v Daraji, predmestju Damaska, ki so ga prejšnji mesec uporniki predali silam sirskega režima.
Sirskega voditelja je tamkajšnja tiskovna agencija SANA ujela na fotografiji, na kateri kleče moli skupaj z drugimi verniki in muftijem. "Daraja je živ dokaz za vse Sirce, da sta edini možnosti sprava in predaja," je dejal mufti Adnan al Afijuni.
Asad je v Daraji napovedal, da bodo celotno Sirijo rešili teroristov. "Sirska država je odločena od teroristov pridobiti nazaj sleherno območje," je poudaril. Oborožene sile po njegovih besedah "nadaljujejo delo neizprosno in brez omahovanja ter ne glede na notranje ali zunanje pogoje".
"Nekateri ljudje se po petih letih še vedno niso prebudili iz fantazij," je dejal, pri čemer je imel v mislih protivladne proteste, ki so izbruhnili leta 2011. "Nekateri so stavili na obljube tujih sil, ki se ne bodo odrazile v ničemer," je poudaril Asad, ki so ga spremljali nekateri ministri in člani parlamenta.
Sirska vojska je tako v sporočilu, objavljenem na televiziji kmalu po začetku veljave prekinitve ognja ob 19. uri po lokalnem času, razglasila "sedemdnevno zamrznitev vojaških operacij", ki bo veljala do nedelje opolnoči na celotnem ozemlju Sirije.
Tudi v Moskvi so sporočili, da je premirje začelo veljati na celotnem ozemlju Sirije in da so se nanj pripravili, a poudarili, da bodo ruska letala še naprej obstreljevala položaje terorističnih skupin.
Predstavnik ruske vojske Sergej Rudskoj je ob tem dodal, da bosta Rusija in ZDA vzpostavili skupne centre za določitev tarč in usklajevanje napadov.
Sirska opozicija je pred tem danes zahtevala zagotovila glede prekinitve ognja, predvsem od ZDA. Tiskovni predstavnik Visokega pogajalskega odbora, ki združuje glavne uporniške in opozicijske skupine v Siriji, Salem al Muslet, je dejal, da želijo pojasnila, kakšna je definicija terorizma in kakšen bo odgovor v primeru kršitev.
Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada namreč kot "teroriste" obravnava vse, ki se borijo proti njemu, kar pomeni zmerne upornike, islamiste in džihadiste.
Uporniška skupina zavrnila prekinitev spopadov: to služi le temu, da bo Asad pridobil na moči
Vplivna uporniška skupina, povezana z Al Kajdo oziroma teroristično fronto Fatah al-Šam, Ahrar al-Šam je že v nedeljo zavrnila prekinitev spopadov. V videoposnetku, objavljenem na YouTubu, eden od glavnih članov skupine pravi, da prekinitev spopadov služi le temu, da bo Asadov režim pridobil na moči.
"Ljudje ne morejo sprejeti polovičnih rešitev," opozarja Ali al Omar, namestnik vodje skupine, ki je prepričan, da bo dogovor pripomogel h krepitvi Asadovega režima. "Enostavno je. Rusko-ameriški dogovor namerava izločiti tiste, ki ščitijo Sirce. Pogajanja in dogovori, v katere niso vključeni borci, so nesmiselni," je na družbenem omrežju Twitter zapisal tiskovni predstavnik Fatah al-Šama Mostafa Mahamed.
Premirje mora zdržati teden dni
Svetovni voditelji so sicer pozdravili dogovor med ZDA in Rusijo o prekinitvi spopadov, ki sta ga po maratonskih pogovorih dosegla ruski zunanji minister Sergej Lavrov in njegov ameriški kolega John Kerry. Zdaj mora premirje zdržati teden dni, če bo temu tako, bodo ameriške in ruske zračne sile družno začele napadati položaje terorističnih skupin.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.