V Deir al Zouru na severovzhodu Sirije so pri otrocih, mlajših od dveh let, potrdili okužbe z virusi, ki povzročajo otroško paralizo, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Od 22 pregledanih bolnikov so virus doslej potrdili pri 10, za preostale še čakajo končne analize. Bojijo se hitrega širjenja okužbe.
V nemirni Siriji so bolezen nazadnje zabeležili leta 1999. Za zdaj WHO še ni seznanjen z drugimi akutnimi primeri, so pa pozorni na simptome paralize v Siriji in sosednjih državah. Naslednji korak je analiza genetskega zapisa odkritega virusa, s pomočjo katerega bodo poiskali njegov izvor. "Gre za nalezljivo bolezen in pri premikih prebivalstva se lahko seli na druga območja, zato je tveganje za širjenje bolezni po regiji zelo visoko," je opozoril predstavnik oddelka WHO za boj proti otroški paralizi Oliver Rosenbauer.
Prejšnji teden, ko so čakali na rezultate testov, so sirske zdravstvene oblasti in humanitarne organizacije povečale napore za cepljenje 2,4 milijona otrok proti otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam. V Združenih narodih opozarjajo, da v zadnjih dveh letih zaradi negotovih razmer v državi proti otroški paralizi ni bilo cepljenih pol milijona sirskih otrok. Pred pričetkom konflikta je bilo cepljenih 95 odstotkov otrok v državi.
V Sloveniji je vzpostavljen sistem budnosti
O pojavu otroške paralize so bili obveščeni tudi na Inštitutu na varovanje zdravja (IVZ) oziroma na Centru za nalezljive bolezni znotraj inštituta. Obveščeni so bili preko sistemov zgodnjega obveščanja in odzivanja Evropske komisije in WHO. Opozorili so, da je s pojavom poliovirusov v Siriji povečano tveganje za vnos poliovirusov v države Evropske unije, kamor prihajajo begunci in iskalci azila.
V Sloveniji je vzpostavljen sistem budnosti za zaznavanje morebitnega vnosa bolezni z namenom, da bi pravočasno izvedli ustrezne ukrepe, vključno z dopolnilnim cepljenjem, če bi bilo potrebno, so pojasnili na IVZ. Sproti tudi obveščajo strokovno javnost. Še posebej pomembno pa je, da so vsi potniki na ali z območij kroženja poliovirusov cepljeni proti otroški paralizi.
V Sloveniji že 34 let ni bilo primera okužbe
Globalna svetovna kampanja izkoreninjenja otroške paralize, ki jo povzročajo poliovirusi tipov 1, 2 in 3, sicer poteka že vse od leta 1988. Kroženje poliovirusov se je omejilo na le tri države do začetka 2012. Število zbolelih otrok po svetu se je zmanjšalo za več kot 99 odstotkov.
Bolezen še ni izkoreninjena in ostaja endemična v nekaterih delih vzhodne Afrike in v Vzhodni Aziji, v Afganistanu, Pakistanu in Nigeriji. Pojavlja se še v državah Afriškega roga, kjer se zaradi katastrofalnih razmer in predvsem nizke precepljenosti ponavljajo izbruhi divjega poliovirusa.
Države evropske regije WHO so od leta 2002 uradno razglašene za regijo brez otroške paralize. Za ohranjanje ozemlja prostega poliovirusov so v teh državah ustanovljeni in letno akreditirani Nacionalni polio laboratoriji. V Sloveniji je to virusni laboratorij na IVZ, ki je organiziran v svetovno mrežo in izvaja nadzor nad pojavljanjem poliovirusov, da bi na svojem ozemlju lahko pravočasno zaznali morebiten vnosa virusa oziroma pojav bolezni in poskrbeli za hitro zajezitev širjenja.
V Sloveniji so začeli s cepljenjem proti otroški paralizi leta 1957. Med letoma 1948 in 1962 je bilo nekaj večjih epidemij, zaradi cepljenja se je občutno zmanjšalo število prijavljenih primerov. Bolezen se je pri nas pojavljala do leta 1979. Od takrat dalje niso zabeležili več nobenega primera otroške paralize. Leta 1988 so članice WHO, kamor spada tudi Slovenija, sprejele dogovor o načrtih za izkoreninjenje otroške paralize na podlagi doseganja visoke precepljenosti prebivalcev. Od takrat se je pojavnost otroške paralize zmanjšala s približno 350.000 prijavljenih primerov letno na okoli 960 prijavljenih primerov leta 2010.
Začetek z blagimi simptomi
Gre za nalezljivo virusno bolezen, ki prizadene živčni sistem in povzroča ohromitve. Več kot 90 odstotkov okužb s poliovirusom poteka brez simptomov. Otroci razvijejo imunost za otroško paralizo in so doživljenjsko zaščiteni. Če se bolezen razvije, se v začetnem obdobju kaže kot gripi podobno stanje s povišano telesno temperaturo, glavobolom, bolečim žrelom, bolečinami v trebuhu in mehkim blatom.
Začne se z blagimi simptomi in povišano temperaturo. Znakom v prvem tednu bolezni sledijo hude bolečine v mišicah in ohromelost okončin. Ohromijo lahko tudi dihalne mišice, posledično je potrebno umetno predihavanje bolnika. Če ob ohromelosti dihalnih mišic ne morejo zagotoviti umetnega predihavanja, lahko sledi smrt. Z nezadostno fizioterapijo lahko ostane ohromelost okončin.
Specifičnega zdravljenja ni. Izvajajo lahko podporno terapijo ob pojavu simptomov, in sicer lahko lajšajo bolečine in ob dihalnem zastoju bolnika umetno predihavajo. Potrebna je dobra fizioterapija in včasih uporaba opornic ali celo ortopedska operacija.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.