Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da je sicer v boju proti eboli zaznala napredek - zaenkrat resda še zelo majhen, a vendarle vzpodbuden. Število zabeleženih novih okužb z ebolo v treh najbolj prizadetih zahodnoafriških državah se je že drugi teden zapored zmanjšalo.
Skupno število novih okužb s smrtonosnim virusom hemoragične mrzlice je v Liberiji, Sierri Leone in Gvineji padlo drugi teden zapored, ugotavlja WHO. To je v prvi vrsti zasluga dobrih novic iz liberijske prestolnice Monrovia, kjer v minulem tednu niso zabeležili niti ene same nove okužbe. Tudi podatki iz Gvineje so ugodni; minuli teden so zabeležili le 50 novih okužb, kar je najmanj od konca avgusta.
Najnovejša statistika WHO je do 28. septembra 7157 obolelih, potrjenih in sumov, ter 330 mrtvih, od tega 216 zdravstvenih delavcev. Gre za uradne podatke, ki ne odražajo povsem realne slike, saj vsi primeri nikakor niso zabeleženi.
Virus ebole prvič potrdili v Gvineji
Poleg dobrih sicer prihajajo tudi slabe novice. Virus ebole so namreč po novem prvič potrdili tudi v Gvineji v mestu Beyla ob meji s Slonokoščeno obalo.
Razveseljujoč tudi ne more biti izračun človekoljubne organizacije Save the Children, da se v Sierri Leone z ebolo vsako uro okuži pet ljudi. Če se bo sedanji grozljiv trend nadaljeval, bo že do konca oktobra to število naraslo na deset, so še opozorili.
Najbolj alarmantno je stanje v Sierri Leone, saj vsako uro zabeležijo pet novih primerov ebole. Primanjkuje medicinske opreme, osebja in prostora. Organizacija Save the Children (Pomagajmo otrokom) je sporočila, da so minuli teden v Sierri Leone zabeležili 765 novih primerov okužbe s tem smrtonosnim virusom.
V Dallasu vlada panika, vsaj 80 oseb je bilo v stiku z okuženim
V Dallasu zaradi bolnika okuženega z ebolo vlada kaos. Thomas Eric Duncan se je 20. septembra vrnil iz Liberije okužen z ebolo. Okoli 25. septembra mu je postalo slabo in obiskal je Prezbiterijansko bolnišnico v Dallasu, kjer so ga napotili domov z antibiotiki, čeprav jim je povedal, da je bil nedavno v Liberiji. Antibiotiki so učinkoviti proti bakterijam, ne pa proti virusom, kot je ebola.
Bolnišnica, v kateri je Duncan od nedelje naprej na zdravljenju v izolaciji, je sedaj pod udarom kritik, težave pa imajo tudi šole. Duncan je bil konec tedna v stiku z vsaj 80 osebami, med katerimi je tudi več šoloobveznih otrok. Osebe so že identificirali, njihovo zdravstveno stanje pa nadzirajo.
V začetku 2015 na voljo 1500 doz poskusnega cepiva
Zdravstveno osebje, ki se v Zahodni Afriki bori proti eboli, bo v začetku prihodnjega leta lahko uporabilo 1500 doz poskusnega cepiva proti tej smrtonosni bolezni, je v sredo sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Zoper virus še ni cepiva ali zdravila, zato je WHO pozvala k pospešitvi postopkov za poskusna cepiva. "Pri tem delu ne sme priti do zamud," je v sredo poudarila WHO.
Poskusno cepivo proti eboli, ki ga razvijata britanski farmacevtski velikan GlaxoSmithKline in ameriški NewLink Genetics, so na zdravih posameznikih v ZDA in Veliki Britaniji začeli preizkušati septembra. Preizkusi cepiva, ki ga razvija kanadska zdravstvena agencija, pa se bodo začeli v prihodnjih dneh v ZDA. Prve rezultate glede varnosti, učinkovitosti in ustreznem doziranju cepiva je pričakovati novembra in decembra.
Kanada je WHO donirala dovolj cepiva za 1500 do 2000 doz, ki naj bi jih uporabili v začetku leta 2015. Tiskovna predstavnica WHO je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnila, da tega cepiva ne bodo uporabili na prebivalcih v Zahodni Afriki, temveč bo namenjeno zdravstvenim delavcem, ki sodelujejo v boji proti eboli.
Prva žrtev tudi pri misiji ZN v Liberiji
Vodja misije ZN v Liberiji Karin Landgren je potrdila, da je pretekli teden za ebolo umrl eden od njihovih lokalnih uslužbencev, drugih podrobnosti pa ZN niso objavili. ZN imajo misijo v Liberiji že enajst let in Landgrenova je zagotovila, da bo tam ostala še naprej, da pomaga v boju proti eboli. ZN so tja poslali tudi posebno misijo za boj proti eboli pod vodstvom Anthonyja Banburyja, ki je v Monrovio prispel v ponedeljek. Agenciji Svetovni program za prehrano (WFP) in Organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) pa sta začeli v Liberiji skupaj z vlado izvajati oceno o varnosti hrane.
Izbruh ebole je najhuje prizadel Gvinejo, Liberijo in Sierra Leone in vse te države so bile že pred tem neto uvoznice žitaric in druge hrane. Odzivi sosed in tujine na ebolo z zapiranjem meja pa so prehrambeno stanje poslabšale in ZN želijo ugotoviti koliko pomoči bo potrebno. Vlada Liberije ocenjuje, da ji bo zaradi ebole v proračunu letos zmanjkalo najmanj 115 milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.