Severna Koreja je tik pred odprtjem zimskih olimpijskih iger v Južni Koreji v Pjongjangu pripravila veliko vojaško parado. Namenjena naj bi bila predvsem obeležitvi 70. obletnice vzpostavitve severnokorejske vojske, nekoliko pa tudi predstavitvi vojaške moči in zmogljivosti.
Severnokorejska televizija parade sicer ni prenašala v živo, je pa režim objavil več fotografij, ki prikazujejo množice tako vojakov kot civilistov, ki gledajo parado.
Na paradi naj bi sodelovalo okoli 13.000 vojakov in 150 vojaških vozil, zbranih pa naj bi bilo tudi okoli 50.000 gledalcev.
Na čelu parade na trgu Kim Il Sunga so najprej korakale kolone vojakov, sledili so jim tovornjaki, topništvo, tanki, na koncu pa še velike rakete, ki naj bi bile sposobne nositi jedrsko orožje. Na koncu parade je sledila še korejska črka, ki pomeni zmago. Ko je na prizorišče prišel še severnokorejski voditelj Kim Džong Un, je prizorišče razsvetlil še ognjemet.
"Postali smo sposobni, da pokažemo naše zmogljivosti svetu kot vojaška sila svetovnega formata," je ob tem dejal Kim. Vojska mora biti v stanju visoke pripravljenosti, da zagotovi, da napadalci ne bi mogli kršiti suverenosti Severne Koreje "niti za tisočinko milimetra", je še dodal mladi diktator, množice pa so mu navdušeno vzklikale v pozdrav.
Severna Koreja se je za vojaško parado 8. februarja odločila šele relativno pred kratkim, ta odločitev pa je predvsem v južnokorejskem tisku poskrbela za precej zaskrbljenosti, češ da gre za izkazovanje moči, kar bi lahko ogrozilo spravne pobude s sodelovanjem Severne Koreje na olimpijskih igrah v Pjeongčangu, ki se uradno začenjajo v petek.
V Pjongjangu so se na tovrstne kritike odzvali, da gre za interno praznovanje, kritike v tisku pa da so vmešavanje v severnokorejske notranje zadeve. Zaradi tega so odpovedali tudi enega od skupnih kulturnih dogodkov.
Vendarle Severna Koreja v Južno pošilja svoje športnike, pa tudi visoko vladno delegacijo, v kateri bo sestra severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, Kim Yo Jung. Obiska odprtja olimpijskih iger naj ta delegacija sicer ne bi izkoristila za kaka dvostranska srečanja z ameriško delegacijo, ki jo bo vodil ameriški podpredsednik Mike Pence.
"Nismo pripravljeni na srečanja z ZDA med našim obiskom v Južni Koreji," je za severnokorejsko tiskovno agencijo KCNA povedal neimenovani visoki predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva.
Pence je sicer v začetku tedna še dopuščal možnost, da bi prišlo do kakega srečanja s Severnokorejci, v sredo pa je že začel govoriti drugače in dejal, da Washington pripravlja zelo ostre sankcije proti Pjongjangu. "Ne bomo dovolili, da bi severnokorejska propaganda ugrabila sporočilnost olimpijskih iger," je dejal na postanku v Tokiu med potjo v Pjeongčang.
Se bo pa s Kimovo sestro srečal južnokorejski predsednik Moon Jae-in, so danes sporočili iz Moonovega urada. Srečanje s severnokorejsko delegacijo bo potekalo v soboto.
Moon bo severnokorejsko delegacijo gostil na kosilu. V delegaciji bo poleg Kim Yo Jung tudi formalni predsednik države Kim Yong Nam; Kim Džong Un namreč ni predsednik, ampak vrhovni vodja Severne Koreje.
Čeprav je vloga severnokorejskega predsednika države predvsem protokolarne narave, pa bo to obisk najvišjega predstavnika režima v Južni Koreji doslej.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.