V Savdski Arabiji so danes usmrtili 47 ljudi, obsojenih terorističnih dejanj in spodbujanja nasilja. Med usmrčenimi je tudi šiitski šejk Nimr Baker al Nimr, je sporočilo tamkajšnje notranje ministrstvo. Iz iranskega zunanjega ministrstva so sporočili, da bo Savdska Arabija za njegovo usmrtitev plačala "visoko ceno".
55-letni al Nimr, nasprotnik al Saudove sunitske dinastije, je bil zaradi neupoštevanja kraljevih ukazov, nošenja orožja in organiziranja sektaških uporov na smrtno kazen obsojen leta 2014. Med drugim je leta 2011 organiziral tudi demonstracije proti diskriminaciji.
Med usmrčenimi osebami so tudi suniti, ki so v letih 2003 in 2004 sodelovali v atentatih teroristične mreže Al Kaida. Med njimi ni al Nimrovega nečaka Alija al Nimra, ki je bil ob aretaciji mladoleten.
"Vlada Savdske Arabije podpira teroristična gibanja in skrajneže, z zatiranjem in usmrtitvami pa onemogoča notranje nasprotnike (...) Za sledenje takšni politiki bo Savdska Arabija plačala visoko ceno," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Husein Jaber Ansari.
"Pri usmrtitvi osebe, kot je šejk al Nimr, gre zgolj za sledenje političnim in verskim ciljem, kar kaže na neodgovornost in pomanjkanje razumnosti," vlade Savdske Arabije, so še sporočili iz iranskega zunanjega ministrstva.
Na navedbe Teherana so se že odzvali v Rijadu. "Savdska Arabija verjame v to, kar počne, in si ne dela skrbi s tem, kaj mislijo drugi," pa je v odzivu na iranske izjave sporočilo savdsko notranje ministrstvo.
Na usmrtitve v Savdski Arabiji so se odzvali tudi v Iraku. "Abdelsamad poziva iraško vlado, naj zapre veleposlaništvo Savdske Arabije v Iraku, izžene veleposlanika in usmrti vse savdske teroriste v iraških zaporih," so sporočili iz urada Kalafa Abdelsalama, predsednika poslanske skupine iraške šiitske stranke Dawa, katere član je tudi iraški premier Haider al Abadi.
"Usmrtitev šejka al Namirja bo imela resne posledice in bo povzročila konec vladavine al Saudove dinastije," so še opozorili.
Na al Nimrovo usmrtitev se je odzval tudi njegov brat M. Nimr. "To dejanje bo vzbudilo jezo v mladih šiitih v Savdski Arabiji," je povedal. "Upam, da nastane miroljubno protestno gibanje," je dodal.
Z demonstracijami, na katerih so obtožili usmrtitve, so se že odzvali mladi šiiti v Bahrajnu, ki je sicer zaveznik Savdske Arabije. Tamkjašnja vlada je usmrtitve označila za "nujen ukrep" pri "soočanju z nasiljem in ekstremizmom". Na nedeljske demonstracije pred savdskim veleposlaništvom je pozvala tudi iranska študentska milica Basij.
Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah je voditelje Savdske Arabije v odzivu na usmrtitve označilo za "globalne zločince". Al Nimrova usmrtitev je zanje "ostuden zločin".
Evropska unija in organizacija za človekove pravice Amnesty International sta se danes prav tako odzvali na usmrtitve v Savski Arabiji. V Bruslju so poudarili, da usmrtitve obsojajo, AI pa je izpostavila predvsem usmrtitev znanega šiitskega klerika Nimra al Nimra, ki jo je označila kot poskus njegovega utišanja.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.