Savdska Arabija je sporočila, da bo prihodnje leto spet odprla vrata kinematografov, ki so bila zaprta več kot 35 let. Dvorane so zaprli leta 1980, ker so kleriki zahodnjaške filme, pa tudi nekatere arabske, narejene v Egiptu, smatrali za grešne.
Vendar pa 32-letni kronski princ Mohamed bin Salman, ki mu je prestol predal oče kralj Salman, počasi izstopa iz rigoroznih verskih okvirov, želi modernizirati državo in s tem tudi okrepiti gospodarstvo, ki zdaj sloni na naftni industriji. V državo želi vpeljati ''zmerni islam''. Kot je dejal, je trenutno 70 odstotkov populacije mlajše od 30 let in mladi želijo življenje, v katerem je vera tolerantna.
Tako so tamkajšnje ženske letos dobile dovoljenje, da bodo smele sesti za volan, prihodnje leto pa jim bodo dovolili tudi vstop na športne dogodke na stadionih, kar je bilo doslej dovoljeno le moškim. Družine bodo lahko stadione obiskale v treh večjih mestih – Riadu, Džedi in Dammamu.
V kino v sosednjo državo
Ljubitelji filmov so stroge zakone do zdaj lahko zaobšli z gledanjem filmov na spletu in satelitski televiziji. Mnogi so zato, da so lahko obiskali kinodvorano, odpotovali tudi v sosednje države, kot sta Bahrajn in ZAE.
Kljub temu, da obiski kina niso bili dovoljeni, pa so mladi savdski filmski ustvarjalci v zadnjih letih prejemali precejšnjo podporo tamkajšnje vlade. Tako so na primer zadnjih nekaj let v vzhodnem mestu Dhahran prirejali savdski filmski festival, kjer so letos predvajali okoli 60 savdskih filmov.
Koliko vsebine bo cenzurirane?
Prvi kinematografi naj bi se po napovedih odprli marca leta 2018, ni pa še znano, ali bodo imeli sektorje za družine in ženske, ki bodo ločeni od moških. Drugo vprašanje je, ali bodo v njih predvajali hollywoodske, bollywoodske in arabske filme ter kako močno bo njihova vsebina cenzurirana.
Savdska vlada je sporočila, da bo odprtje kinodvoran tamkajšnjemu gospodarstvu doprineslo 24 milijard ameriških dolarjev (dobrih 20 milijard evrov), do leta 2030 pa naj bi ustvarili 30.000 novih delovnih mest. Do takrat naj bi postavili 300 kinodvoran z več kot 2000 platni.
Analitiki pa že opozarjajo, da prinčevi načrti niso brez tveganj, saj so ga konservativci že močno kritizirali, ker je ženskam prejšnji mesec prvič dovolil na praznovanje nacionalnega praznika na stadionu v Riadu.
Kljub vsem tem spremembam so ženskam v tej državi še vedno prepovedane številne stvari. Tukaj je sedem stvari, ki jih Savdijke še vedno ne smejo početi. Oblasti prepovedi vseskozi opravičujejo z verskimi zahtevami, ki so v skladu s šeriatskim pravom.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.