Prostovoljci bodo živeli v 550 kubičnih metrov velikem prostoru, na voljo bodo imeli omejene porcije hrane, njihov edini stik z zunanjim svetom pa bo elektronska pošta, ki bo prihajala s 40-minutnim zamikom.
Prostovoljci, ki bodo zaprti na moskovskem raziskovalnem inštitutu, prihajajo iz Italije, Francije, Rusije in Kitajske. Vsi so moški, stari so med 27 in 38 let, med njimi pa je eden zaposlen v resničnem vesoljskem programu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Organizatorji poskusa zatrjujejo, da ne gre za nikakršen resničnostni šov. "Nadzorne kamere niso postavljene povsod in upamo, da se sodelujoči ne bodo sprli ali celo stepli," je dejala vodja programa Mars 500 Jennifer Ngo-Anh.
Prostovoljci bodo imeli dnevno osem ur časa za spanje, osem ur za delo in osem za sprostitev. Trije bodo mesec dni preživeli v posebnem modulu, ki naj bi predstavljal pristajalno vozilo na Marsu, dva pa bosta raziskovala rekonstrukcijo Marsa.
Cilj poskusa je ponazoriti misijo na Rdeči planet – 250 dni potovanja, 30 dni bivanja na površini planeta in še 240 dni za vrnitev, kar nanese skupaj 520 dni.
Organizatorji pa priznavajo, da ob še tako dobro pripravljenem poskusu ni mogoče simulirati negotovosti oziroma strahu, ki bi ju astronavti doživljali ob resničnem potovanju na Mars.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.