Džihadisti so kristjane ugrabili, potem ko so v ponedeljek napadli več kot deset vasi ob reki Habur. Kot poroča britanski BBC, med talci prevladujejo ženske, otroci in starejši. Usoda ugrabljenih kristjanov za zdaj ni znana.
Asirski kristjani v več deset vaseh na bregovih reke živijo že stoletja. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa reka trenutno predstavlja mejo med območji pod nadzorom kurdskih sil in območji pod nadzorom IS, zato so številni prebivalci že zapustili domove na južnem bregu reke.
Direktor asirske mreže za človekove pravice s sedežem na Švedskem Osama Edward je dejal, da je od ponedeljkovih napadov območje zapustilo kakih tisoč družin. Med njimi naj bi se jih okoli 800 zateklo v mesto Hasake, 150 pa v kurdsko mesto Kamišli ob meji s Turčijo.
Menil je še, da je ugrabitev povezana z uspehi kurdskih sil in mednarodne koalicije proti IS blizu meje z Irakom, kjer je skrajna sunitska skupina izgubila precej ozemlja.
"IS izgublja ozemlje zaradi napadov mednarodne koalicije, zato so zajeli talce, da jih bodo uporabili kot živi ščit," je dejal direktor asirske mreže za človekove pravice s sedežem na Švedskem Osama Edward.
Kurdske sile pešmerge so sicer danes na severovzhodu Sirije izvedle obsežno ofenzivo proti (IS) ter prekinile eno od njenih oskrbnih poti med severom Iraka in Sirijo. Po poročanju dpa naj bi šlo za povezavo med iraškim mestom Mosul in Sirijo.
Kot je za dpa povedal neimenovani poveljnik kurdskih sil, so pešmerge znova prevzele nadzor tudi nad dvema nadzornima točkama severozahodno od Mosula. To mesto je od junija lani v rokah IS, iraška vojska pa pripravlja ofenzivo za ponovno osvojitev mesta.
V Iraku uničili knjižnico in več tisoč rokopisov in dokumentov
Skrajneži Islamske države so v iraškem mestu Mosul izropali knjižnico in zažgali več tisoč rokopisov in dokumentov, starih tudi več stoletij, poroča britanski The Independent.
Kot navaja, so sprva govorili o 8000 uničenih knjigah, glavni mednarodni dopisnik kuvajtskega dnevnika Al Rai Elijah J. Magnier pa je povedal, da predstavniki knjižnice menijo, da je izgubljenih kar 112.709 rokopisov in knjig, od katerih so nekatere na seznamu Unesca najbolj redkih dragocenosti.
Direktor knjižnice v Mosulu Ghanim al Tan je za iraški medij IraqiNews.com povedal, da so skrajneži to javno knjižnico porušili z eksplozivom. Ljudje so jih skušali ustaviti, a brez uspeha. Po nekaterih poročilih naj bi skrajneži nato na grmadi sežgali znanstvena in kulturna besedila ob navzočnosti zgroženih študentov.
Med izgubljenimi dokumenti je tudi zbirka iraških časnikov od začetka 20. stoletja, zemljevidi, knjige in zbirke iz časov Otomanskega cesarstva.
Po besedah profesorja zgodovine iz Mosula so skrajneži knjižnico, ki je bila ustanovljena leta 1921 in simbol rojstva modernega Iraka, začeli uničevati v začetku meseca. Še posebej veliko škodo naj bi povzročili v knjižnici sunitskih muslimanov, knjižnici latinske cerkve in dominikanskega samostana ter muzejski knjižnici Mosula, kjer so bili shranjeni rokopisi iz leta 500 pred našim štetjem.
Po navedbah prič so lokalni mediji tudi poročali, da skrajneži morda niso uničili vseh knjig in rokopisov, saj so prebivalci ponoči videli tovornjake s sirskimi tablicami, polne knjig in dokumentov.
Kot še poroča The Independent, so knjižnico v Mosulu leta 2003 ob ameriški invaziji množice izropale in uničile. Takrat so izginile številne dragocene knjige. Prizadevanja prebivalcev, ki so na svojih domovih skrili številne knjige in dragocene rokopise, kot tudi bogatih družin, ki so odkupile ukradene knjige, so nato rešila knjižnico.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.