Črna kronika

17-letnica v Avstriji v razgretem avtu več ur pustila spati otroka, ki je zato umrl

Bregenz, 17. 08. 2017 11.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V avstrijskem mestu Bludenz je mladoletna mati v avtu na 30 stopinjah Celzija za več ur pustila svojega dveletnega sina, ki je zaradi tega umrl. Zoper 17-letnico bodo zaradi uboja iz malomarnost vložili obtožnico. Domnevni vzrok smrti otroka je vročinska kap, več pa bo pokazala obdukcija.

Iz avstrijskega mesta Bludenz poročajo o tragediji. Umrl je dveletni deček, ki ga je mati pustila v avtomobilu na 30 stopinjah Celzija. 17-letna mati in njen prijatelj sta otroka namerno pustila spati v avtu, je dejal tiskovni predstavnik policije Rainer Fitz. Otrok je namreč med dolgo vožnjo z avtomobilom zaspal, mati pa ga ni želela buditi.

Mati in prijatelj sta se nato odpravila v stanovanje, kjer sta zaspala. Po več urah sta se oba vrnila po otroka, vendar je bilo že prepozno. Vzrok smrti bo znan po obdukciji malčka, ki bo potekala v mestu Innsbruck. Domnevno pa je otrok umrl zaradi vročinske kapi.

Telo otroka se segreje od tri- do petkrat hitreje kot telo odraslega, medtem ko se otroci ne znojijo tako kot odrasli.

V vročih poletnih mesecih se tudi v Sloveniji dogaja, da starši otroke pustijo ali celo huje, pozabijo v razgretem avtomobilu, zato je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v začetku poletne sezone pripravil nasvete, kako to preprečiti.

Dejstvo je, da v avtomobilu vročina naraste v zelo kratkem času in je pregretje lahko usodno. Še posebej so ogroženi otroci, saj se njihovo telo segreje tri- do petkrat hitreje kot telo odraslih, njihovo znojenje še ne deluje tako dobro kot pri odraslih, ne morejo si sami pomagati, se odpeti in zapustiti avtomobila.

Posebej ogroženi so majhni in bolni otroci: s povišano telesno temperaturo, drisko, bruhanjem, opozarjajo na nevarnost pri NIJZ. Seveda pa je enako nevarno, če v avtomobilu pustite psa, mačko ali kakšno drugo žival, ki ji s tem ogrozite življenje.

Še več o nasvetih NIJZ lahko izveste tukaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.