Izidi vzporednih volitev po zaprtju vseh volišč v Franciji kažejo na zmago stranke francoskega predsednika Emmanuela Macrona Naprej republika, ki naj bi osvojila 32,9 odstotka glasov, poroča časnik Le Figaro. To pomeni, da bi lahko po drugem krogu, ki bo prihodnjo nedeljo, zasedli od 400 do 440 sedežev v 577-članskem francoskem parlamentu. Projekcije Ipsos-Sopra Steria za francoske televizije kažejo, da bi člani Macronove stranke lahko zasedli od 390 do 430 sedežev.
Glede na rezultate vzporednih volitev se tako stranki Naprej republika obeta absolutna večina, ki je ključnega pomena za izvedbo programa.
Desni Republikanci naj bi medtem osvojili 21 odstotkov glasov, kar bi jim lahko po drugem krogu prineslo od 95 do 132 sedežev. Kandidati skrajno desne Nacionalne fronte, ki jo vodi poraženka predsedniških volitev Marine Le Pen, pa naj bi danes dobili 13,5-odstotno podporo. Glede na projekcije bi lahko osvojili zgolj med dva in pet poslanskih mandatov.
Četrta naj bi bila z 11 odstotki podpore stranka predsedniškega kandidata Jean-Luca Melenchona Nepokorna Francija, ki bi lahko v parlamentu zasedla med 13 in 23 sedežev. Socialisti naj bi medtem pristali na petem mestu z okoli 10 odstotki glasov, kar pomeni, da bi lahko po drugem krogu prihodnjo nedeljo imeli med 15 in 25 poslanskih mandatov.
Le Penova poziva k mobilizaciji domoljubnih volivcev
Premier francoske vlade Edouard Philippe iz stranke predsednika Emmanuela Macrona je po prvem krogu parlamentarnih volitev dejal, da je "kljub visoki neudeležbi več milijonov znova izrazilo zaupanje v projekt Emmanuela Macrona". "Francija se vrača. Predsednik republike že en mesec predstavlja zaupanje, voljo in drznost. Vlada medtem predstavlja popolnoma nov zbor. Naslednjo nedeljo pa bo tudi narodna skupščina predstavljala nov obraz naše republike, močne francoske republike," je povedal premier. Philippe je ljudi pozval še, naj v drugem krogu oddajo svoj glas.
Skrajna desničarka Marine Le Pen je medtem "domoljubne volivce" pozvala k "množični mobilizaciji", saj se bodo kandidati Nacionalne fronte v drugem krogu pomerili predvsem s kandidati Macronovega gibanja in desnimi Republikanci. "Kljub tako visoki neudeležbi bomo v številnih okrajih v drugem krogu," je še zagotovila poraženka predsedniških volitev in nekdanja vodja Nacionalne fronte, ki je danes osvojila 13,5 odstotka glasov.
Komentirala je tudi nizko udeležbo, ki je znašala okoli 50 odstotkov. "Te parlamentarne volitve niso pri Francozih sprožile nobenega navdušenja," je povedala Le Penova, ki je udeležbo označila za "katastrofo".
Poudarila je še, da je v prvem krogu francoskih parlamentarnih volitev v svojem volilnem okraju osvojila 45 odstotkov glasov, medtem ko jih je njen protikandidat iz gibanja Naprej republika zgolj 20.
Vodja socialistov, ki bi glede na projekcije lahko osvojili od 15 do 40 sedežev, Jean-Christophe Cambadelis je medtem dejal, da je levica - še posebej pa socialisti - doživela izgube "brez primere". V narodni skupščini socialisti trenutno zasedajo 277 sedežev.
Volitve so potekale pod strogimi varnostnimi ukrepi. Gre za prelomne trenutke v francoski politiki, saj tudi zdaj izgubljata tradicionalni stranki republikancev in socialistov, ki sta pogoreli že na predsedniških volitvah. Omenjeni sta na prejšnjih volitvah leta 2012 osvojili večino sedežev.
Parlamentarne volitve v dveh krogih
Francozi v 577 volilnih okrajih volijo po enega poslanca. Kandidat si lahko zmago zagotovi že v prvem krogu, če osvoji najmanj 50 odstotkov glasov, ki pa morajo predstavljati najmanj 25 odstotkov vseh volilnih upravičencev.
Če to ne bo uspelo nobenemu izmed kandidatov, se bosta v drugem krogu pomerila prvo- in drugouvrščeni ter tisti, ki bodo v prvem krogu prejeli glasove vsaj 12,5 odstotka volilnih upravičencev. V drugem krogu zmaga kandidat z največjim deležem glasov.
Pri tem velja večinski volilni sistem - sedež v narodni skupščini dobi le zmagovalec, medtem ko glasovi za preostale kandidate odpadejo. Zaradi tega manjše stranke še posebej težko pridobijo poslanske mandate.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.