Tuji mediji poročajo, da so tanki sirske vojske krenili proti mestu Hama blizu Dare, kjer zadnje tedne potekajo hudi protivladni protesti. V bližnjem Homsu in v kraju Banija pa so oblasti aretirale več ljudi.
V Združenih narodih pa so izrazili zaskrbljenost, ker niso mogli dostaviti humanitarne pomoči v mesto Dara. To mesto je od sveta odrezano že dva tedna, ubitih je bilo pa že več 10 tamkajšnjih prebivalcev.
Svetovalka sirskega predsednika Bašarja al Asada je sicer danes dejala, da je vlada ponovno vzpostavila nadzor nad protestniki. ''Upam, da smo priče koncu te zgodbe. Mislim, da je najnevarnejši trenutek mimo. Upam, mislim,'' je dejala, poroča BBC.
Evropska unija je medtem napovedala embrago na izvoz orožja in opreme, ki bi jo lahko uporabljali za notranjo represijo Siriji. Uvedli so tudi prepoved izdajanja izumov in zamrznili premoženje 13 uradnikom in sodelavcem sirskega režima.
Sirski predsednik Bašar al Asad ni na seznamu sankcioniranih, je pa na njem njegov brat maher, ki vodi republikansko stražo in ki naj bi nadziral zatrtje vstaje. Na seznamu je tudi njun vplivni bratranec Rami Rakluf, ki je eden najbogatejših ljudi v državi in za katerega domnevajo, da finančno podpira režim.
Predstavniki organizacije za zaščito človekovih pravic opozarjajo, da je v protirežimskih protestih od sredine marca v Siriji umrlo 757 civilistov. Od začetka protivladnih protestov sredi marca so oblasti pridržale več tisoč ljudi, pri čemer je trenutno v priporu približno 9000 ljudi, opozarja sirska Nacionalna organizacija za človekove pravice. Ta ima tudi sezname z imeni, starostjo, vzrokom in krajem smrti žrtev nasilja, je dejal vodja organizacije Amar Kurabi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.