Med nedeljskimi protesti, uperjenimi proti kitajskim oblastem, je v nemirni kitajski pokrajini Ksinjang umrlo najmanj 140 ljudi, več kot 800 je bilo ranjenih. Na stotine so jih aretirali. Ulice so nato preplavili vojaki, ki pomagajo policistom skrbeti za varnost. Situacija se po besedah prebivalcev umirja.
V Ksinjangu živijo Ujguri, pripadniki etične muslimanske skupine, ki so vseskozi tarča kršenja človekovih pravic. Kitajske oblasti jih označujejo za teroriste, separatiste in verske ekstremiste. Za njihove pravice se bori predsednica Svetovnega ujgurskega kongresa Rebija Kader. Bila je članica kitajskega ljudskega kongresa, nato pa so jo obtožili izdajanja državnih skrivnosti. Obsodili so jo na osemletno zaporno kazen. Po šestih letih so jo izpustili in jo izgnali. Trenutno živi v ZDA.
Kitajske oblasti so prepričane, da za protesti stoji prav Kaderjeva. ''Organizirani so bili pod taktirko Svetovnega ujgurskega kongresa, ki ga vodi Rebija Kader. Gre za kaznivo dejanje nasilja,'' je sporočil neimenovani uradnik.
Previdni odzivi
Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je na srečanju s kitajskim predsednikom Hu Jintaom v Rimu po protestih omenil vprašanje človekovih pravic na Kitajskem. Hu krvavih dogodkov ni komentiral, so pa drugod po svetu naleteli na previdne odzive. "Strinjala sva se, da gospodarski in socialni napredek, ki ga je dosegla Kitajska, postavlja nove zahteve na področju človekovih pravic," je dejal Napolitano. Človekove pravice "so vprašanje, s katerimi se je Italija vedno soočala z največjim spoštovanjem za kitajska stališča, kot tudi za integriteto in avtonomijo Kitajske in njenih institucij pri sprejemanju odločitev."
Generalni sekretar Ban Ki Mun je medtem v odzivu na nasilje vse vlade na svetu pozval, naj razhajanja rešijo z dialogom in spoštovanjem človekovih pravic. "Združeni narodi in generalni sekretar so bili vedno jasni, kjerkoli po svetu so se pripetile (podobne) težave: Vsa razhajanja, ne glede ali do njih pride znotraj (neke države) ali na mednarodni ravni, je potrebno rešiti mirno, z dialogom. Pristojne vlade se morajo prav tako odzvati z izjemno previdnostjo, sprejeti potrebne ukrepe za zaščito življenja in varnosti prebivalstva, državljanov in njihovega imetja, ter zaščititi svobodo govora, združenja in informiranja. To so temelji demokracije in k temu znova pozivam vse vlade na svetu."
Velika Britanija pa je kitajsko vlado pozvala k zadržanosti. "Seveda smo zaskrbljeni nad informacijami o nasilnih dejanjih in številom izgubljenih človeških življenj," je v Londonu dejal tiskovni predstavnik britanskega premierja Gordona Browna. "Obe strani pozivamo k zadržanosti in, če je mogoče, da se težave rešijo z dialogom," je dodal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.