
Kosovski premier Ramush Haradinaj je najvišji obtoženi nekdanji pripadnik Osvobodilne vojske Kosova. Takoj po prejetju obtožnice je na seji vlade napovedal svoj odstop in odhod v Haag, svoje sonarodnjake pa je pozval, naj ostanejo mirni in preprečijo morebitne incidente. “Zaradi obtožnice sem že ponudil odstop z mesta premierja. Jutri bom odšel v Haag in moje sporočilo sonarodnjakom je, naj gredo po poti, ki vodi v neodvisnost Kosova,” je dejal 37-letni nekdanji kosovski premier.
Haradinaj, ki je bil v Haagu v zvezi omenjenimi zločini prvič zaslišan že novembra lani, premier pa je postal decembra, naj bi se v Haag odpravil že jutri. Podrobnosti iz obtožnice še niso znane, najverjetneje pa bo odgovarjal za svoje ravnanje med letoma 1998 in 1999, ko je bil poveljnik kasneje razpuščene Osvobodilne vojske Kosova, zadolžen za območje Metohije. Takrat je ustanovil enoto Črni orli, ko jo v Beogradu obtožujejo umora štiridesetih kosovskih Srbov. Poleg Haradinaja naj bi obtožnica omenjala tudi druge predstavnike Osvobodilne vojske Kosova (OVK). Haradinaj vse obtožbe zavrača.
Mednarodne vojaške enote so se zaradi Haradinajevega odhoda v Haag okrepile z več kot tisoč vojakov. Varnostne ukrepe so poostrili tudi v Metohiji, blizu njegove rojstne vasi, kjer ima Haradinaj največ privržencev.

Rupel o obtožnici zoper Haradinaja
Na obtožnico zoper Haradinaja se je odzval tudi slovenski zunanji minister in predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Dimitrij Rupel, ki na zahodu Kosova ne pričakuje »nobenih dramatičnih dogodkov«. »Prepričan sem, da vodstvo Kosova situacijo razume, vzdrževanje stabilnosti pa bo pripomoglo k napredku«, je še povedal Rupel.
Drašković pohvalil Haradinaja
Zunanji minister Srbije in Črne gore Vuk Drašković je danes izjavil, da je odstop kosovskega premiera Haradinaja in odločitev, da spoštuje obtožnico, ki jo je proti njemu vložilo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, odgovorno dejanje. "Zdaj je najbolj pomembno, da vsi prebivalci Kosova, predvsem pa Albanci, mirno sprejmejo obtožnico in počakajo na odločitev sodišča v Haagu," je v odzivu zapisal Drašković.

Predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je medtem ocenil, da je po potrditvi obtožnice haaškega sodišča proti Haradinaju in njegovem odstopu najbolj pomembno, da vsi delujejo konstruktivno in prispevajo k ohranitvi stabilnosti v pokrajini. Predsednik Srbije Boris Tadić je ponovil načelno stališče, da mora vsak, ki je obtožen za vojne zločine, odgovarjati pred sodiščem v Haagu.
Evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki je trenutno na obisku v Carigradu, je dejal, da gre za "drzno in razumno odločitev". Ob tem je kosovsko prebivalstvo pozval, naj spoštuje zahtevo dosedanjega premiera in ohrani mir. "Nasilje kakršnekoli vrste ni sprejemljivo in bi bilo proti interesom prebivalstva na Kosovu," je dodal Rehn.