Britanska vlada že pripravlja načrt za scenarij, če bi Grčija zapustila območje evra. Ker bi se lahko ob tem povečala migracija Grkov, imajo tudi načrt za povečanje nadzora na mejah in to kljub temu, da imajo Grki kot člani Evropske unije pravico živeti in delati v Veliki Britaniji. Britanska notranja ministrica Theresa May je povedala, da je v tem trenutku težko napovedati, kako se bodo v prihodnje razvijale stvari. "Prav je, da imamo takšne načrte in jih tudi načrtujemo," je dodala. Grčije sicer ni omenjala, a je verjetno povsem jasno, da je govorila o tej državi. Povedala je le še, da za zdaj priseljevanja še ne zaznavajo, vendar pa trende ves čas spremljajo.
Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde pa je dejala, da bi morali Grki plačati za napake, ki so bile storjene v preteklosti. Na vprašanje, ali jo skrbi tudi za Grke, je odgovorila, da ne toliko kot za otroke iz manjše vasi v Nigru, "ki se učijo le po dve uri na dan, pa še takrat na enem stolu sedijo trije hkrati, ob tem pa se učenja zelo veselijo". "Vseskozi jih imam v mislih, saj mislim, da potrebujejo še več pomoči kot tisti v Atenah. Mislim tudi na ljudi, ki se ves čas izogibajo plačevanju davkov," je povedala.
Vse bolj je namreč prisotna bojazen, da bo morala Grčija po petih letih recesije, dveh paketih pomoči in vse večji jezi med grškimi volivci zapustiti območje evra. Politični voditelji v Evropski uniji in tudi Nemčija, največje gospodarstvo v Uniji, so že povedali, da bo evro preživel tudi brez Grčije. In to kljub temu, da bi lahko odhod Grčije med ostalimi problematičnimi državami sprožil učinek domin in še poglobil krizo.
Sirza in Nova demokracija skoraj izenačeni
Medtem pa se v Grčiji, potem ko po aprilskih volitvah nobena od strank ni uspela sestaviti vlade, že pripravljajo na nove volitve, ki bodo potekale 17. junija. Danes objavljena javnomnenjska raziskava kaže, da ima najširšo podporo stranka Nova demokracija, ki podpira ostre varčevalne ukrepe, ki jih zahtevajo v Bruslju in Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Dobili naj bi 23,3-odstotno podporo, koalicija levičarskih strank Sirza pa bi dobila 22 odstotkov glasov. Včeraj pa so bile objavljene še tri raziskave. Dve od teh v prednost postavljata celo Sirzo, ki varčevalnim ukrepom nasprotuje, vendar pa je razlika do Nove demokracije nižja od dveh odstotnih točk.
"Če bankrotiramo, bomo lačni"
Nova demokracija je sicer pred volitvami tudi uradno začela kampanjo. V stranki svarijo, da bo zmaga radikalne levice povzročila katastrofo in Grčijo vodila iz evroobmočja. Levičarska Siriza namreč grozi, da bo prekinila dogovor o mednarodni pomoči Grčiji.
Vodja Nove demokracije Antonis Samaras je svojim privržencem na strankarskem zborovanju v Atenah dejal, da bi oporekanje dogovoru o pomoči, ki je državo rešil pred bankrotom, povzročilo njen izhod iz evroobmočja.
"Seveda bi to bilo boleče za ostalo Evropo, vendar bi pomenilo konec, absolutno katastrofo za Grčijo," je opozoril Samaras, čigar stranka je na parlamentarnih volitvah 6. maja dobila največ glasov.
Po mnenju vodje na majskih volitvah drugouvrščene Sirize Antonisa Ciprasa pa Grčija lahko zavrne dogovor o pomoči in ob tem še vedno ostane v območju evra.
Nova demokracija, ki je kot del prejšnje vladajoče koalicije omenjeni dogovor tudi podpisala, pa si bo po besedah Samarasa prizadevala za ponovna pogajanja o delih paketa finančne pomoči, v okviru katerega Grčija sicer prejema več sto milijard evrov od EU in Mednarodnega denarnega sklada. Vendar pa dogovora ne bi poskušala preklicati, kot "grozi" Siriza.
"Če Grčija prekine dogovor, bo ostala več let mednarodno izolirana. Ne bo imela hrane, zdravil ali goriva. Živela bo v nenehnem mrku," je še dejal Samaras.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.