Celo za državo, preplavljeno z mamilarskim nasiljem in umori, je krvni davek, ki ga je zahtevala kampanja pred nedeljskimi volitvami zastrašujoča. Od začetka kampanje lanskega septembra je bilo namreč ubitih kar 132 politikov, 48 žrtev je kandidiralo za funkcije, piše CNN. Od skupno 32 mehiških zveznih držav jih le 10 ni bilo priča nobenemu političnemu umoru v zadnjih devetih mesecih. V kampanji pred prejšnjimi volitvah leta 2012 je bilo za primerjavo ubitih 12 politikov, od tega dva kandidata.
Kandidata za kongres ustrelili po soočenju vpričo podpornikov
Večina ubitih je sicer kandidirala na lokalnem nivoju, na nacionalni ravni pa odmeva smrt kandidata vladajoče stranke za zvezni kongres, nekdanjega župana Piedras Negras Fernanda Purona, ki so ga pred tedni usmrtili po soočenju kandidatov, na katerem se je zavzel za boj proti kriminalu. Medtem ko se je slikal z enim od svojih podpornikov pred stavbo, kjer je potekalo soočenje, ga je morilec ustrelil v tilnik. V kampanji je bilo ubitih kar 12 kandidatov te stranke. Od aprila je bilo ubitih 20 kandidatov, v juniju pa najmanj deset.
Umori pa so samo del nasilja, ki ga spremlja Mehika v času kampanje. Skupno so našteli 543 incidentov povezanih s politiki, tudi ugrabitve in izsiljevanja.
Nasilje močno narašča, predsedniku očitajo neučinkovitost
Čeprav motivi za usmrtitve niso popolnoma jasni, pa je jasno to, da za večino stojijo mamilarski karteli, ki svoje lovke raztezajo po večjem delu države. Ni jih malo, ki trenutnemu predsedniku Enriqueju Peni Nietu, ki je na oblasti zadnjih šest let, očitajo, da na področju boja proti organiziranemu kriminalu v svojem mandati ni postoril veliko. Pena Nieto se za nov mandat ne more več potegovati, saj je dovoljen samo en šestletni mandat.
V porastu pa ni samo nasilje nad pripadniki političnih strank, temveč se država sooča z rekordnim številom kriminalnih dejanj. Lani so našteli rekordnih, skoraj 30.000 umorov, letos pa v prvi polovici leta že več kot 20.000. Letošnji maj je bil najbolj krvav mesec odkar beležijo statistiko umorov v Mehiki, saj so jih našteli kar 4.381.
Ankete predsedniški stolček obljubljajo Obradorju
Mehičani bodo v nedeljo volili tudi predsednika in če gre verjeti anketam bodo izvolili levega populista Andresa Manuela Lopeza Obradorja, bolj znanega pod kratico AMLO. Med drugim napoveduje, da se bo odločno zoperstavil predsedniku ZDA Donaldu Trumpu.
Napovedujejo mu več kot 50-odstotno podporo, medtem ko njegov najbližji tekmec zaostaja za več kot 30 odstotkov.
Obrador je za predsednika kandidiral že leta 2006 in 2012 in obakrat končal na drugem mestu. V primeru zmage, ki jo že razglaša z besedami, da je riž skuhan, napoveduje odločen boj proti korupciji, povišanje minimalne plače, boljši dostop do visokega izobraževanja, umik vojske z ulic in odločnejšo politiko do "nepridiprava" na severu Trumpa, kateremu je med drugim zagrozil z množično migracijo Latinoameričanov preko meje z Mehiko v ZDA. Obljublja, da bo vse te migrante branil, ker je migracija človekova pravica, ki jo ZDA kršijo.
Po porazu leta 2006 je več mesecev blokiral najbolj prometno križišče v prestolnici
64-letni levičar, ki je kariero sicer začel v desnosredinski stranki, je bil med letoma 2000 in 2005 župan prestolnice Ciudad de Mexico, kjer je v užival kar 84-odstotno podporo. Leta 2006 je na volitvah le za odstotek izgubil proti Felipeju Calderonu, kar je težko prenesel in je za več mesecev s svojimi podporniki praktično ohromil promet v prestolnici. Leta 2012 je izgubil proti sedanjemu predsedniku Peni Nietu.
Obradorjevo gibanje Morena uživa veliko podporo tudi za kongresne, senatne in guvernerske volitve v državi s 125 milijoni prebivalcev in lahko se zgodi, da bo dobil absolutno oblast, kar določen del mehiške javnosti zelo skrbi. Trepetajo namreč pred usodo, podobno tisti, ki je doletela Venezuelo. Lastniki podjetij zato skušajo vplivati na zaposlene, kako naj volijo, oziroma jim priporočajo, naj ne volijo zaradi jeze, torej naj ne volijo za Obradorja in Moreno.
Obrador lahko v primeru absolutne večine spremeni ustavo, zato so mehiški podjetniki zaskrbljeni. Podobno kot v ZDA, ko so liberalci napovedovali beg v Kanado v primeru Trumpove zmage, nekateri premožnejši Mehičani že napovedujejo beg na sever, kar pa bo zaradi Trumpove politike malce težje.
Obrador napoveduje popularne ukrepe
Obrador je avtoritativen populist, podoben Trumpu, s to razliko, da vodi levo gibanje. Obljublja uničenje tako imenovane politične mafije, ki desetletja vlada državi, nekdanjim predsednikom namerava odvzeti pokojnine, napoveduje prodajo novega predsedniškega letala, ki ga je kupil Pena Nieto, in floto helikopterjev, ki jih bo spremenil v reševalne za reveže.
Obljublja, da se ne bo preselil v predsedniško palačo Los Pinos v središču mesta, ki ji pravi hiša strahov, veliko ploščad pred palačo, ki je sicer izjemno pripravna za množične demonstracije, pa namerava združiti z bližnjim parkom, iz česar bi nastala zelena površina, pred katero naj bi se skril celo newyorški Centralni park.
Obrador nasprotuje privatizaciji državnega premoženja, na primer naftne industrije, obljublja nadzor nad cenami hrane, subvencije kmetom in podobne ukrepe, ki so vseč prebivalstvu, vse bolj jeznemu zaradi naraščanja revščine, nasilja in izgube delovnih mest.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.