Število smrtnih žrtev sobotnega potresa v Ekvadorju je v sredo naraslo na 570, so sporočili z ekvadorskega državnega tožilstva. Med mrtvimi je tudi 13 tujih državljanov, in sicer državljani državljani Združenega kraljestva, Irske, Kanade, Kolumbije, Kube in Dominikanske Republike.
V potresu je bilo poleg tega ranjenih več kot 7000 ljudi, pogrešajo pa še vsaj 163 oseb, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po poročanju britanskega BBC pa je uradna številka pogrešanih med 231 in kar 1700.
Reševalci in humanitarni delavci se trudijo razdeljevati pitno vodo v luči obsežnega uničenja, ki ga je v soboto povzročil potres z magnitudo 7,8. Mednarodni organizaciji Svetovni program za prehrano in Oxfam na prizadeto območje pošiljata nujne potrebščine in hrano.
V sredo zjutraj sta sicer Ekvador stresla dva močnejša popotresna sunka z magnitudama 6,1 in 6,3. Skupno so od sobote zabeležili več kot 400 popotresnih sunkov.
Več kot 23.500 ljudi je zaradi potresa zbežalo z domov v zasilna zatočišča, podvrženi so pitju onesnažene vode ter boleznim.
Upanje, da bi pod ruševinami našli še koga živega, je iz ure v uro manjše. Pozornost je zdaj v večji meri namenjena preživelim, potres je namreč poškodoval komunikacijske in prometne povezave, sanitarno-higienske in zdravstvene razmere.
Unicef je posvaril, da je katastrofa prizadela 150.000 otrok ter da zemeljski plazovi ovirajo reševanje na nekaterih območjih, nekatera mesta so brez elektrike.

Sredstva za obnovo bodo morali prispevali vsi državljani
Ekvadorski predsednik Rafael Correa je škodo zaradi potresa ocenil na okoli tri milijarde dolarjev (2,6 milijarde evrov). Za kritje te škode je sprejel dodatne ukrepe.
Potres za državo pomeni velik gospodarski udarec, potem ko je kot proizvajalka nafte že utrpela izgube zaradi padca cen nafte. Še pred potresom je namreč Svetovna banka napovedala, da se bo ekvadorsko gospodarstvo skrčilo za dva odstotka, saj je Ekvador, ki je sicer bogat z nafto, zaradi padca cen naftnih derivatov v zadnjih mesecih utrpel precej škode, po potresu pa je ta še toliko večja.
Predsednik Correa je dejal, da bodo vsi sloji družbe morali prispevati k obnovitvi porušene infrastrukture, tudi če ne živijo na območju, ki ga je potres najhuje prizadel.
Da bi pospešil in olajšal obnovo po potresu, je predsednik napovedal vrsto ukrepov, med drugim zvišanje davka na dodano vrednost s sedanjih 12 na 14 odstotkov za leto dni.
Napovedal je tudi obvezne prispevke iz plač. Tisti, ki zaslužijo več kot tisoč dolarjev na mesec (885 evrov), bodo morali enkrat prispevati dnevni zaslužek, tisti z 2000 dolarji (1700 evri) dvakrat in tako naprej do tistih z mesečnim dohodkom nad 5000 dolarjev (4400 evrov), ki bodo morali pet mesecev prispevati en dnevni zaslužek.
Državljani, ki imajo za več kot milijon dolarjev (885.000 tisoč evrov) premoženja, pa bodo morali prispevati 0,9 odstotka od vrednosti premoženja, je dodal predsednik v nagovoru narodu ter napovedal tudi prodajo dela državnega premoženja.
Predsednik je dejal, da družba temelji na organizirani kolektivni akciji, na institucionalizirani obvezi. "To je način, na katerega se moderna družba odziva na tovrstno katastrofo in način, na katerega vsak prebivalec Ekvadorja, po svojih zmožnostih, prispeva k obnovitvi svoje domovine," je dejal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.