Kljub dotoku mednarodne pomoči tri tedne po potresu prebivalci še vedno ne dobivajo dovolj hrane, zato jo je danes na protestu v Port-au-Priceu zahtevalo več kot 300 obupanih ljudi. Bellerive je še povedal, da je v bolnišnicah in zdravstvenih centrih 300.000 ranjenih. Okoli 4000 ljudem so morali opraviti amputacije.
Potres je sicer pustil milijon Haitijcev brez strehe nad glavo. Uničenih je bilo 250.000 hiš in 30.000 podjetij. Uničenje je še označil kot najhujše v zadnjih dveh do treh desetletjih.
Zahtevali so hrano
V prestolnici Port-au-Prince se je medtem danes na protestih zbralo več kot 300 ljudi pred mestno hišo. Zahtevali so hrano, vodo in delo ter vrnitev otrok v šole. Na ulici je bilo videti le nekaj policistov, medtem ko je jeza med protestniki naraščala, še posebej ob prisotnosti tujih novinarjev in fotografov.
Potres 7 stopnje po Richterjevi lestvici je večino prestolnice pustil v ruševinah. Kljub množični mednarodni človekoljubni pomoči, ki prihaja v državo, pa se na stotisoče ljudi, ki živijo v improviziranih bivališčih okoli prestolnice, še vedno vsakodnevno bori za dnevni obrok. Mnogi za prepočasno razdeljevanje pomoči krivijo predvsem pomanjkljivo oziroma neobstoječo koordinacijo.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je tako danes posebnega odposlanca ZN za Haiti Billa Clintona povabil, naj prevzame vodilno vlogo pri koordinaciji tako nujne mednarodne pomoči kot tudi obnove države. Clinton je na to že pristal in pojasnil, da bo usklajeval delo agencij ZN, vladnih donatorjev, zasebnih vlagateljev in nevladnih organizacij.
Vlada predsednika Reneja Prevala je sicer zaradi obsega uničenja skoraj povem ohromljena, tako da je v torek dokončno odpovedala za konec meseca predvidene parlamentarne volitve.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.