Zvečer po lokalnem času bo na forumu spregovoril tudi brazilski predsednik Luis Inacio Lula da Silva, ki bo nato odpotoval še na Svetovni gospodarski forum v Davos.
Opazovalci z zanimanjem pričakujejo, kaj bo drevi povedal prvi levousmerjeni predsednik Brazilije Lula, sicer eden od organizatorjev prejšnjih dveh forumov in doslej oster kritik foruma v švicarskem Davosu. Napoved, da bo odpotoval tudi v Davos, je med organizatorji foruma v Porto Alegreju sprožila precejšnje polemike. Zatrdili so sicer, da predsedniku ne pripravljajo nobenega "neljubega presenečenja", vendar pa ne morejo izključiti možnosti demonstracij.
Lula je v sporočilu za javnost nedavno pojasnil, da v Davos odhaja zato, da bi "pokazal, da je mogoč tudi drugačen svet". "Davos mora poslušati Porto Alegre", je zapisal. Četrtkovo odprtje foruma je sicer potekalo predvsem v znamenju nasprotovanja morebitnemu vojaškemu posegu v Iraku.
Udeležencem Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu pa se je pridružil tudi predsednik republike Janez Drnovšek. Svetovno gospodarstvo si bo po ocenah vodilnih gospodarskih strokovnjakov v tem letu nekoliko opomoglo. Rahel porast pa utegne izničiti vojna v Iraku, saj v tem primeru pri gospodarski rasti ne bi sodelovale tudi ZDA kot gonilna sila, je bilo slišati ob začetku Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu. V švicarskem zimskem letovišču se bo do prihodnjega torka družilo več kot 2000 visokih politikov in gospodarstvenikov z vsega sveta. Srečanje v Davosu poteka pod geslom "gradimo zaupanje" in je povsem v luči svetovnega gospodarskega mrtvila ter grožnje z izbruhom vojne v Iraku. "Pred nami je kopica neznank," je pojasnila ameriška gospodarska strokovnjakinja Gail Fosler. Če bi se zaradi vojne v Iraku cena nafte denimo podvojila, potem tudi davčne olajšave, ki jih je napovedal ameriški predsednik George W. Bush, ne bodo mogle omiliti tega udarca gospodarstvu.