Savdski ladji sta bili na poti v savdsko pristanišče Ras Tanura, kjer naj bi ju natovorili z nafto, ko so ju v nedeljo zjutraj napadli. Nafto naj bi prepeljali ameriškim strankam savdskega naftnega podjetja Saudi Aramco, je pojasnil minister.
Kdo naj bi stal za tem napadom in kako naj bi prišlo do sabotaže, minister Halid al Falih ni povedal. Prav tako o tem niso želeli ugibati v Združenih arabskih emiratih. Njihovo zunanje ministrstvo je sicer v nedeljo sporočilo, da se je incident zgodil pred obalo emirata Fužajra, ki leži v Omanskem zalivu, tarče napada pa so bile štiri ladje: dva savdska tankerja in dve trgovski ladji, registrirani na Norveškem.
Incident se je zgodil sredi stopnjevanja napetosti med Iranom in ZDA. Slednje so v ta za izvoz nafte izjemno pomembno območje napotile letalonosilko, da bi zajezile krepitev vpliva Irana. Slednji pa je napovedal protiukrepe, med drugim blokado strateško pomembne Hormuške ožine, ki povezuje Perzijski zaliv z Omanskim oz. Indijskim oceanom.
V Iranu so se na napad na ladje pred obalo Združenih arabskih emiratov že odzvali z zaskrbljenostjo. Pozvali so k temeljiti preiskavi dogodka.
Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva v Teheranu je tudi opozoril pred "avanturami" tujih akterjev, ki da želijo ogroziti varnost na morju. "Incidenti v Omanskem zalivu so nevarni in obžalovanja vredni," je dejal Abas Musavi.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.