Pariz je bil včeraj ''prestolnica sveta'', kot se je izrazil francoski predsednik Francois Hollande.
Na ulicah Pariza je več milijonov ljudi glasno in odločno reklo ne terorizmu in se tako poklonilo spominu na 17 mrtvih. Tam so bili vsi svetovni voditelji oziroma visoki predstavniki vlad. No, skoraj vsi.
''Pa saj je Obama Hollanda poklical ''
V Parizu so bili nemška kanclerka Angela Merkel, britanski premier David Cameron, izraelski premier Benjamin Netanjahu, palestinski predsednik Mahmud Abas, ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Ni pa bilo visokih predstavnikov ZDA, ki sicer veljajo za največje borke proti terorizmu. Na shodu ni bilo ameriškega predsednika Baracka Obame, prav tako ne zunanjega ministra Johna Kerryja, ki sicer goji globoke povezave s Francijo. Kerry je bil v tem času v Indiji, kjer je krepil vezi z indijskem premierjem Nerendrom Modijem.
Kot predstavnica ZDA se je shoda tako udeležila le ameriška veleposlanica v Franciji Jane Hartley. V Parizu je bil sicer tudi generalni državni tožilec Eric Holder, ki se je udeležil srečanja na ministrski ravni, na katerem so govorili o boju proti terorizmu. A tudi njega nato na samem shodu ni bilo videti. Na shodu v imenu ZDA ni spregovoril nihče.
Na ZDA, predsednika in ostale predstavnike vlade zato že letijo kritike in očitki, zakaj se niso udeležili shoda. Obamova administracija se je najprej branila, češ da je predsednik že izrazil solidarnost s Francijo, da je poklical francoskega predsednika in da se je vpisal v žalno knjigo na francoskem veleposlaništvu v Washingtonu, pozneje pa so vendarle priznali napako.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je povedal, da bi se Obama želel sam udeležiti pohoda, da pa to ni bilo mogoče zaradi obsega varnostnih ukrepov, ki bi jih morali sprejeti in prekratkega časa. Podobno zahtevne varnostne ukrepe bi morali uvesti tudi v primeru odhoda podpredsednika ZDA, je dodal. "V takih primerih imajo (ti ukrepi) velik vpliv na druge ljudi, ki se želijo udeležiti tako velikih javnih dogodkov," je pojasnil.
Kerry pa je danes med obiskom v Indiji sporočil, da bo v četrtek odpotoval v Francijo. Glede kritik zaradi neudeležbe na shodu je dejal, da si je tam sicer želel biti, a da je imel obveznosti v Indiji.
Varnostno vprašanje
Uradnik iz Bele hiše je še pred tem razložil, da je varnost pri celotni sliki pomemben dejavnik. ''Pomembno je opozoriti, da so varnostne zahteve za varovanje tako predsednika in podpredsednika lahko zelo moteče na takih dogodkih - in vsaj pri tem dogodku se ni vse vrtelo okoli nas,'' je dejal. Ni pa komentiral, kako so se lahko drugi voditelji brez skrbi sprehajali ob zagotovljenih varnostnih pogojih.
Številni odsotnost Obame označujejo za veliko napako, saj je bila Francija vedno pomembna zaveznica ZDA (v boju proti terorizmu).
Hollande Netanjahuja prosil, da naj ne pride?
Francoski predsednik naj bi izraelskemu kolegu poslal sporočilo, da naj ne pride v Pariz, da izraelsko-palestninski konflikt ne bi zasenčil shoda enotnosti, poročajo izraelski mediji.
Sprva naj bi Netanjahu prošnjo celo sprejel, izraelska stran se je mislila opravičiti zaradi varnostnih razlogov, a nato se je premier premislil, je poročal izraelski Channel 2.
Francoska stran je na to odgovorila, da bo palestinskemu predsedniku poslala dodatno povabilo. Iz urada izraelskega premierja navedb še niso komentirali.
Za Netanjahuja je bilo na shodu sicer predvideno, da bo stal v drugi vrsti, a se je nato vseeno uvrstil v ospredje ob bok Hollanda, Merklove in Abasa.
V terorističnih napadih so namreč umrli tudi štirje judi, ki so bili ubiti v košer trgovini.
KOMENTARJI (471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.