Po zadnjem popotresnem sunku, ki je včeraj stresel Japonsko, so v jedrski elektrarni Onagava na severovzhodu države opazili iztekanje vode, vendar za zdaj stopnja radiacije ni spremenjena, so sporočili iz družbe, ki upravlja nuklearko. Kot so še povedali, je voda iztekla iz bazena z izrabljenim gorivom iz prvega in drugega reaktorja ter drugih delov nuklearke.
Na tleh vseh treh reaktorskih stavb so našli razlito vodo, vse skupaj naj bi je bilo okoli 3,8 litra. Poleg tega so na osmih lokacijah v elektrarni ugotovili odtekanje vode, med drugim tudi v reaktorskih stavbah. V stavbi, kjer je turbina tretjega reaktorja, so medtem zaznali poškodbo naprave za nadzor tlaka v stavbi.
Elektrarna, katere delovanje je bilo prekinjeno po potresu 11. marca, je po četrtkovem potresu izgubila tri od štirih zunanjih električnih priključkov, zaradi česar so morali začasno ustaviti delovanje hladilnega sistema za bazene z izrabljenim gorivom, je sporočila družba Tohoku.
Čeprav so po potresu 11. marca začasno ustavili delovanje vseh jedrskih elektrarn od prefekture Aomori do Ibarakija, te še vedno potrebujejo elektriko za delovanje hladilnih sistemov. Potem ko je na območju v četrtek prišlo do težav z zunanjo oskrbo z elektriko, so vse jedrske elektrarne z njo oskrbeli prek dizelskih električnih agregatov, je sporočila japonska agencija za jedrsko in industrijsko varnost.
Nižja cena elektrike
Medtem pa je Tepco, ki upravlja nuklearko Fukušima, sporočil, da bo za stranke, ki živijo na območjih, kjer redno prihaja do izpadov elektrike, znižal ceno električne energije za do štiri odstotke.
Japonska vlada pa želi, da bi gospodinjstva in podjetja zmanjšala porabo električne energije in tako preprečila izpade elektrike, je sporočil minister za trgovino Banri Kaieda. Večji porabniki naj bi na vrhuncu povpraševanja v poletnem času zmanjšali porabo za 25 odstotkov, medtem ko od manjših industrijskih uporabnikov zahtevajo, da zmanjšajo porabo za 20 odstotkov, gospodinjstva pa naj bi porabila med 15 in 20 odstotki manj električne energije.
Spet bodo prodajali nekatere izdelke
Japonska namerava preklicati prepoved prodaje določenih izdelkov, ki jih pridelujejo na območjih okoli poškodovane nuklearke Fukušima Daiči. Po besedah tiskovnega predstavnika vlade je raven sevanja na nekaterih mestih že nekaj časa konstantno nizka.
Japonska bo tako preklicala prepoved na mlečne proizvode iz Kitakate v prefekturi Fukušima in drugih območjih, prav tako pa bo preklic prepovedi veljal tudi za špinačo in drugo zelenjavo iz sosednje prefekture Gunma. Bo pa vlada omejila zasaditev riža na območjih, kjer je stopnja sevanja višja od mejnih vrednosti, ki veljajo za pridelavo hrane.
Zaskrbljena Kitajska
Zaradi japonske poteze, da kontaminirano vodo izpusti iz poškodovane nuklearke v morje, je zaskrbljenost izrazilo kitajsko zunanje ministrstvo, ki je svojo sosedo pozvalo k zaščiti morskega okolja.
"Kot soseda Japonske izražamo zaskrbljenost glede tega. Upamo, da bo Japonska delovala v skladu z mednarodnim pravom in sprejela učinkovite ukrepe za zaščito morskega okolja," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva Hong Lei. "Kitajska pozorno spremlja razvoj dogodkov in hkrati izvaja svojo oceno, vendar bo še naprej ohranila tesne stike z Japonsko. Od Japonske zahtevamo, da nam sporoči ustrezne informacije na hiter, celovit in natančen način."
Najmočnejši popotresni sunek
Slab mesec po uničujočem potresu je včeraj severovzhod Japonske stresel najmočnejši popotresni sunek z močjo 7,1. Oblasti so odredile evakuacijo, potres pa je sprožil opozorilo pred cunamijem, vendar so ga po 90 minutah preklicali. Poročil o poškodbah na že tako prizadeti nuklearki Fukušima ni. Ekipe za nujno pomoč so sporočile, da sta v potresu umrli dve osebi, okoli sto pa jih je ranjenih. 63-letnica je umrla, ko je zaradi potresa zmanjkalo elektrike in se je izključil njen respirator, 79-letnik pa je umrl zaradi šoka.
Zaradi potresa je po navedbah lokalnih oblasti zagorelo na najmanj treh lokacijah, poročajo tudi o 13 primerih uhajanja plina, ponekod pa je zastal železniški promet. Več kot tri milijone gospodinjstev je ostalo brez elektrike, prekinjene pa so bile tudi telefonske povezave.
Potres je otoško državo stresel v četrtek okoli 23.30 po lokalnem času, le 118 kilometrov severno od Fukušime in 40 kilometrov od obale. Prva poročila so govorila, da je bila magnituda potresa 7,4, vendar je ameriški geološki center stopnjo potresa pozneje postavil na 7,1.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.