Spodnji dom francoskega parlamenta, narodna skupščina, je po četrtkovem krvavem napadu v Nici ponoči z veliko večino podprl podaljšanje izrednih razmer v državi za šest mesecev. Zvečer je tudi senat večinsko podprl podaljšanje izrednih razmer do konca januarja.
Po sedmih urah občasno burne razprave je četrto podaljšanje izrednih razmer podprlo 489 francoskih poslancev, proti jih je bilo 26.
Sprva je bilo predvideno podaljšanje izrednih razmer za tri mesece, a so jih po vztrajanju največje opozicijske stranke, republikancev nekdanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja, podaljšali za pol leta.
Spodnji dom parlamenta je ponoči podprl tudi ponovno uvedbo možnosti opravljanja hišnih preiskav brez ustrezne odločbe sodišča.
Številne kritike letijo na francosko vlado
Francoski predsednik Francois Hollande je prejšnji četrtek napovedal možnost njihove ukinitve konec julija, a si je premislil le nekaj ur kasneje, ko je napadalec s tovornjakom v Nici na državni praznik zapeljal v množico, pri čemer je bilo ubitih 84 ljudi.
V času izrednih razmer imajo pristojni varnostni organi posebna pooblastila.
Hollande: Rezervisti bi lahko postali narodna garda
Hollande je danes pozval Francoze, "ki to želijo", da se pridružijo rezervnim silam različnih varnostnih sil. Pri tem je ocenil, da z vsemi temi rezervisti v Franciji nastaja narodna garda.
Ob sedanjih rezervistih in pozivu k več prostovoljcem "lahko rečemo, da Francija z vami oblikuje narodno gardo," je Hollande dejal ob obisku centra za usposabljanje žandarjev v kraju Saint-Astier na jugozahodu Francije.
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je prostovoljce že pred tem pozval, naj okrepijo varnostne sile, medtem ko Francija okreva po že tretjem terorističnem napadu v 18 mesecih.
Francoske rezervne sile v policiji, vojski in žandarmeriji sestavljajo prostovoljci civilisti, napoti pa se jih lahko na specifične misije.
Francoska vlada je bila po napadu v Nici, v katerem je napadalec s tovornjakom 14. julija ubil 84 ljudi, deležna težkih vprašanj o tem, ali je sploh zmožna zaščititi francosko prebivalstvo.
Žvižgi za francoske oblasti
Na francosko vlado letijo številne kritike po že tretjem večjem terorističnem napadu v zadnjem letu in pol, premier Manuel Valls pa je bil v ponedeljek na žalni slovesnosti v Nici deležen celo žvižgov. Notranji minister Cazeneuve je v razpravi pred glasovanjem v narodni skupščini branil vlado in poudaril, da je poostrila varnostne ukrepe, in sicer predvsem z napotitvijo več tisoč pripadnikov varnostnih sil na ulice.
Premier Valls: Država mora biti pripravljena na nove teroristične napade
Premier Valls pa je v razpravi opozoril, da mora biti država pripravljena na nove teroristične napade, in ponovil, da se bodo morali Francozi naučiti živeti s teroristično grožnjo.
Po mnenju republikancev dosedanji protiteroristični ukrepi ne zadostujejo. Njihov vodja Sarkozy je tako v razpravi predlagal, da bi moral vsak, ki kaže znake radikalizacije, nositi elektronsko zapestnico in biti v priporu ali hišnem priporu. "Ne moremo zapirati ljudi le na podlagi suma ali celo osumljenosti suma," je tovrstne zahteve zavrnil minister za odnose s parlamentom Jean-Marie Le Guen.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.