Nemško ustavno sodišče je danes sicer o Ceti odločalo šele v prvem koraku. Več organizacij je namreč zahtevalo presojo skladnosti najbolj spornih točk sporazuma z nemško ustavo in obenem tudi začasno zaustavitev postopkov za podpis in uporabo sporazuma v izogib neustavnosti. Glede slednjega je ustavno sodišče odločilo, da pristojni nemški minister lahko dà soglasje k podpisu sporazuma in k sklepu o začasni uporabi Cete, ne da bi se o sporazumu izrekel bundestag.

Odobritev evropskega parlamenta predvidena leta 2017
EU in Kanada bosta tako lahko sporazum uradno podpisali 27. oktobra na vrhu v Bruslju, začasna uporaba sporazuma pa predvideva, da bo Ceta v določenih delih veljala že po odobritvi evropskega parlamenta, ki se pričakuje v začetku naslednjega leta, in ne šele po zaključku ratifikacijskih postopkov v nacionalnih parlamentih članic.
So pa ustavni sodniki vladi v Berlinu postavili nekaj pogojev. Sklep o začasni uporabi sporazuma mora tako vsebovati le tiste dele Cete, ki niso sporni. Med najbolj spornimi je na primer vprašanje posebnega investicijskega sodišča za reševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS).

Ceta v Nemčiji še ni povsem 'na varnem'
Poleg tega je treba do dokončne odločitve ustavnega sodišča o skladnosti sporazuma z ustavo spoštovati sklepe, ki jih je o Ceti sprejel poseben mešani odbor nemškega parlamenta, v primeru presoje, da Ceta v določenih delih ni skladna z nemško ustavo, pa mora Nemčija imeti možnost enostransko izstopiti iz mehanizma začasne uporabe.
Ceta tako v Nemčiji še ni na varnem. Zdaj bo namreč sledilo vsebinsko odločanje ustavnih sodnikov, ki pa bo glede na kompleksnost sporazuma verjetno terjalo kar nekaj časa.
Ceti naklonjena tudi slovenska vlada
Vlada je danes sklenila, da Slovenija podpira podpis trgovinskega in investicijskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta) in sporazum o njegovi začasni porabi. O ratifikaciji sporazuma bo odločal DZ, je po seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Slovenija je bila med državami, ki so imele v povezavi s Ceto določene zadržke. Kot je pojasnil Počivalšek, so v razpravi z argumenti dosegli določene spremembe, in sicer da bo to mešani sporazum in ga bodo torej poleg Evropskega parlamenta potrjevali tudi nacionalni parlamenti, da se bo začasno izvajal le del sporazuma, ne celotni, da je iz začasne uporabe izvzeto investicijsko sodišče za reševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS), da se vsi sklepi obravnavajo sočasno ter da se bosta sklepa o podpisu in začasni uporabi sprejemala skupaj.
Slovenija je sodelovala tudi pri oblikovanju besedila skupne razlagalne izjave EU in Kanade o sporazumu ter posredovala pisne pripombe na besedilo glede ICS, vode in varne hrane. Evropska komisija je sprva trdila, da spremembe besedila ne bodo mogoče, a je Slovenija z argumentiranimi pripombami in vztrajanjem dosegla spremembe besedila, je dodal Počivalšek.

Na zahtevo Slovenije v Ceti posebno poglavje o vodi
V skupni izjavi je tako na zahtevo Slovenije kot edine članice posebno poglavje o vodi, ki zagotavlja, da EU in državam članicam Kanadi ni treba dovoliti uporabe vode v komercialne namene. Poleg tega bodo pogodbenice v celoti ohranile pravico odločati o tem, kako uporabljati in ohranjati vodne vire. Ceta tudi ne preprečuje, da bi pogodbenice spremenile sprejeto odločitev glede omogočanja komercialne uporabe vode.
Sporazum sicer po ministrovih besedah nima velikih neposrednih vplivov na slovensko gospodarstvo, bo imel pa zaradi povezanosti slovenskega gospodarstva z največjimi evropskimi velike posredne vplive, je še dejal Počivalšek.
GZS v Ceti vidi priložnost za evropsko gospodarstvo
Podpis podpirajo tudi na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), čeprav Kanada ne sodi med najpomembnejše zunanjetrgovinske partnerice Slovenije, so sporočili in dodali, da sporazum prinaša manj ovir in nove tržne priložnosti za podjetja, tako neposredno kot tudi posredno prek partnerjev slovenskih podjetij v EU, so sporočili.
"Slovensko gospodarstvo je zelo povezano z evropskim, kanadsko pa z ameriškim. Zato so posredni učinki sporazuma za vsa evropska podjetja, s tem pa tudi neposredno in posredno za slovenska, dobrodošli," odločitev vlade komentirajo na GZS.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.