Število prosilcev za azil iz držav Balkana se je v Nemčiji občutno znižalo. Med 138.151 prvimi prošnjami za azil, registriranimi med 1. in 27. septembrom, so jih le 9774, kar je približno 7 odstotkov, vložili državljani Albanije, Srbije, Makedonije, BiH, Kosova in Črne gore.
Več kot polovica prosilcev, 71.888, je prihajala iz Sirije, po približno 15.000 pa jih je bilo iz Iraka in Afganistana. Te informacije je v odgovoru na vprašanje poslanke Levice Ulle Jelpke razkrilo nemško notranje ministrstvo.
290.000 beguncev, ki jih sploh še niso registrirali
Število registriranih prošenj za azil se ne sklada s številom novih prihodov v Nemčijo, saj naj bi teh v septembru zabeležili nekje med 210.000 in 280.000. Po ocenah zvezne vlade je v državi kakih 290.000 beguncev, ki jih sploh še niso registrirali.
Nemški bundestag je danes razpravljala o spremembah azilne zakonodaje, ki jih je pripravila vlada. Novosti naj bi predvsem pospešile obravnavo prošenj za azil in vračanje tistih, ki jim je azil zavrnjen, nazaj v njihove domovine.
V skladu s predlaganimi novostmi naj bi tako na seznam t.i. varnih držav porekla uvrstili še Albanijo, Kosovo in Črno goro, medtem ko so Srbija, BiH in Makedonija že na njem.
Poleg tega naj bi migranti v Nemčiji v prihodnje dlje časa, kar do pol leta, ostajali v sprejemnih centrih, kjer bi načeloma prejemali pomoč v blagu in ne več gotovine.