Po zadnjih podatkih je umrlo vsaj 27 ljudi, ranjenih je 111. Odgovornost za napad je prevzela Islamska država.
Omenjena rimokatoliška katedrala je bila v preteklosti že tarča napadov, stoji pa na območju, kjer so aktivni islamistični borci, natančneje pripadniki teroristične skupine Abu Sayyaf (ASG), ki velja za eno izmed manjših, a izjemno nasilnih džihadističnih skupin na jugu Filipinov. To skupino so oblasti sprva tudi sumile kot odgovorno za tokratni napad. Skupina Abu Sayyaf je sicer znana tudi po ugrabitvah in obglavljanjih. Trenutno naj bi njihovi borci zadrževali pet talcev v ujetništvu – nizozemskega, indonezijskega, filipinskega ter dva malezijska državljana.
Obrambni minister Delfin Lorenzana je napad označil za 'kruto dejanje' in pozval lokalno prebivalstvo, da sodeluje z oblastmi: "Uporabili bomo vso moč zakonodaje, da storilce pripeljemo pred roko pravice."
Da gre za "teroristično dejanje in umor", je dejal tudi tiskovni predstavnik predsednika Duterteja.

Do incidenta je prišlo zgolj teden dni za tem, ko je manjšinska muslimanska skupnost v pretežno rimokatoliški državi na referendumu podprla ustanovitev nove avtonomne regije Bangsamoro na jugu Filipinov oziroma na pretežno muslimanskih območjih. Izvedba referenduma je bil rezultat mirovnih pogajanj med filipinskimi oblastmi in Islamsko nacionalno liberalno fronto Moro, s tem pa naj bi se končal več desetletij dolg upor in bojevanje med islamističnimi separatisti in filipinsko vojsko. Dogovor so pozdravile tudi zahodne države, predvsem zaradi bojazni, da bi se islamski skrajneži z Bližnjega vzhoda povezali s filipinskimi uporniki, s tem pa bi se južni predeli Filipinov spremenili v 'leglo ekstremistov'. Volivci na otoku Jolo so ustanovitev avtonomne regije zavrnili.

KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.