Tujina

V napadih raketirana porodnišnica

Bagdad/ Washington/Ankara, 02. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Ameriška letala so med napadom na Bagdad zadela porodnišnico človekoljubne organizacije Rdeči polmesec, pri čemer je bilo ubitih več ljudi. Iračani pa so na jugu Bagdada zgradili obrambni obroč, s katerim nameravajo ustaviti ameriški prodor v mesto.

V bojih med prodiranjem do Bagdada je bila po navedbah Pentagona poleg divizije Bagdad iraške republikanske garde huje prizadeta tudi divizija Medina omenjene garde. Ameriške enote naj bi bile tako od iraške prestolnice oddaljene le še okoli 45 kilometrov.

Ameriški marinci so zavzeli prehod čez reko Tigris pri mestu Al Kut, jugovzhodno od Bagdada, ki naj bi bil, po zatrjevanju poveljnikov ameriške vojske, zadnji strateško pomemben most za dostop do iraške prestolnice. Ameriški vojaki so blokirali tudi avtocesto, ki povezuje Bagdad in Al Kut.

Ameriške sile so zaobšle tudi iraško obrambo pri mestu Karbala, okoli 80 kilometrov južno od Bagdada. Enote tretje pehotne divizije ameriške vojske so prodrle skozi prehod med mestom in velikim slanim jezerom zahodno od Karbale, pri čemer niso naletele na večji odpor. To naj bi bil eden najpomembnejših prebojev koalicijskih sil na poti proti Bagdadu. Karbala je sicer šiitsko sveto mesto, ki ga brani iraška republikanska garda.

Ameriški marinci nadzirajo iraške civiliste (Foto: Reuters)
Ameriški marinci nadzirajo iraške civiliste (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanske enote še vedno oblegajo Basro na jugu Iraka, ameriški marinci pa Nasirijo in Divanijo. Doslej se še niso izpolnila pričakovanja britanske vojske, da se bo šiitsko prebivalstvo Basre uprlo režimu Sadama Huseina.

Iraške sile pa naj bi zapustile položaje na razmejitveni črti na območju Guare na severu Iraka. Območje Guare so zadnje dni pogosto napadala ameriška in britanska letala, precej iraških vojakov pa je dezertiralo. To naj bi bila v zadnjem tednu že četrta točka na razmejitveni črti, ki jo je iraška vojska zapustila.

Zavezniki bombardirajo Bagdad

Bombardiranje Bagdada
Bombardiranje Bagdada FOTO: Reuters

Iraško prestolnico so davi znova zatresle eksplozije zavezniških bomb. Iraški protiletalski ogenj pa naj bi bil precej šibak. Med nočnim bombardiranjem je bilo, po iraških virih, ubitih 10 ljudi, 90 je ranjenih. Bagdad ima zaenkrat še vedno elektriko in vodo, uničene pa so telefonske centrale, predsedniške palače in drugi objekti, v katerih naj bi se nahajalo iraško vodstvo.

Ameriški general Brian Burridge je dejal, da so ameriško-britanske sile vstopile v odločilno fazo na območju južno od Bagdada, vendar bo ta lahko trajala precej časa.

Letala koalicije sicer poleg Bagdada bombardirajo tudi Al Kut, položaje iraške vojske pri Mosulu in položaje iraške milice fedajinov pri Nadžafu.

Pri Basri ubitih 19 vojakov koalicije

Iraški predsednik Sadam Husein je danes na ljudstvo naslovil novo sporočilo, v katerem Iračanom obljublja, da je zmaga blizu, hkrati pa jih poziva, naj branijo svoje domove.

Iraški obrambni minister Sultan Hašem Ahmad je dejal, da so iraške sile na območju Basre ubile 19 ameriških in britanskih vojakov. Iraška vojska naj bi uničila tudi tri helikopterje apache in tri letala brez pilota.

Arabska televizija Al Džazira pa je poročala, da je med ameriškim bombardiranjem vasi Bartala na severu Iraka umrlo najmanj 21 civilistov.

Ameriški vojaki rešili ujetnico

Ameriške posebne enote so iz bolnišnice v Nasiriji uspele rešiti 19-letno ameriško vojno ujetnico, ki je 23. marca padla v iraško zasedo. Dekle naj bi zaradi strelnih ran devet dni zdravili v nasirijski bolnišnici, njeno zdravje pa naj bi bilo stabilno.

Reševalno operacijo so izvedli pripadniki posebnih enot mornarice in kopenske vojske, ki so jo ugrabili iz iraške bolnišnice v Nasiriji. V domačem kraju 19-letnice, ki je šla v vojsko zato, da bi dobila štipendijo in tako postala učiteljica, se je takoj začelo veselo rajanje.

Ameriško centralno poveljstvo v Dohi je sicer sporočilo, da so med reševanjem ujetnice našli enajst neidentificiranih trupel, za katere sumijo, da so posmrtni ostanki ameriških vojakov.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Iraške oblasti pa so izpustile štiri novinarje, ki so pred osmimi dnevi izginili iz hotela v Bagdadu. Po zasliševanju na iraško-jordanski meji, so tri ameriške in danskega državljana iraške obmejne oblasti spustile v Jordanijo. Kot so dejali, so jih ugrabili pripadniki iraške obveščevalne službe in odpeljali v največji zapor v prestolnici Abu Ghraib, kjer so jih grobo zasliševali, ob koncu pa so morali podpisati izjavo v arabskem jeziku. V enem od bagdadskih hotelov pa, po informacijah avstralske vlade, še vedno zaslišujejo dva avstralska novinarja.

Pošiljanje Iračanov v Guantanamo?

Zaporniki v Guantanamu
Zaporniki v Guantanamu FOTO: Reuters

Uradniki Pentagona so zanikali govorice, da ameriška vojska razmišlja o pošiljanju iraških vojnih ujetnikov, predvsem pripadnikov paravojaških organizacij, v taborišče za osumljene teroriste v vojaško bazo Guantanamo na Kubi. Organizacija Amnesty International je že večkrat izrazila ogorčenje nad razmerami, v katerih živijo osumljeni teroristi, ki nimajo dostopa do odvetnikov in so vsak dan izpostavljeni pretepanju in neskončnemu zasliševanju. Amnesty International opozarja, da je treba ujete Iračane obravnavati kot vojne ujetnike.

Razmere na Guantanamu so nemogoče, saj prihaja do številnih poskusov samomora. V mesecu februarju je bilo takšnih poskusov pet, nazadnje pa se je skušal eden od ujetnikov ubiti v torek. Podpolkovnik Barry Johnson je dejal, da se zaporniki hočejo ubiti tako, da se sami zadavijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20