Monako je danes ovit v črnino, saj je mala kneževina na zadnjo pot pospremila svojega ljubljenega kneza Rainierja III.. Pogreba so se poleg knezovih svojcev in prijateljev udeležili tudi državniki sveta, številne kraljeve glave in drugi dostojanstveniki.
Pogrebni obred je vodil monaški nadškof Bernard Bari, pomagali pa so mu štirje škofje in nadškof Fortunato Baldelli, ki je apostolski nuncij v Franciji.
Bari je v svoji pridigi Rainierju, ki je umrl v starosti 81. let, priznal tesne stike s prebivalci Monaka med njegovo 56-letno vladavino. "Za vse nas je bil knez suveren države, hkrati pa prijatelj, član naše družine," je med drugim dejal nadškof.
Šest zaposlenih v palači je krsto, ovito v državno zastavo, poneslo iz kapele do katafalka, kjer jo je prevzelo 10 karabinjerjev in jo odneslo proti monaški katedrali. Na trgu pred knežjo palačo se je od Rainierja poslovilo več kot tri tisoč ljudi. Oblečeni so bili v črno, v rokah pa so držali rdeče in bele vrtnice. Tik za krsto so hodili Rainierov sin in naslednik, princ Albert II. in njegovi sestri, princesa Caroline in princesa Stephanie s svojimi otroki.
Pogreba monaškega kneza Rainiera III., ki je to žepno evropsko državo vodil 56 let, so se udeležili visoki politični in kraljevi predstavniki iz več držav. Med žalujočimi so bili švedski kralj Karel XVI. Gustav s soprogo, kraljico Silvio, yorški princ Andrew in španski kralj Juan Carlos. Prisotni so bili tudi norveška kraljica Sonja, francoski predsednik Jacques Chirac in belgijski kralj Albert II. Pogreba se je udeležil tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek.
Kneza Rainiera III. so v ožjem družinskem krogu pokopali v monaški katedrali iz belega kamenja na vrhu t.i. Pečine, s pogledom na Sredozemsko morje. Sedaj leži ob svoji soprogi Grace Kelly, nekdanji hollywoodski zvezdi, ki je umrla v avtomobilski nesreči septembra 1982. V tej katedrali sta se sicer leta 1956 tudi poročila.
Strogi varnosti ukrepi ob pogrebu
Varnostni ukrepi so bili v času pogrebnih slovesnosti izredno strogi. Prepovedan je bil zračni promet, plovila na morju pa so morala biti od skrajnih rtov kneževine oddaljena od dve do tri milje. Poostren je bil tudi prometni nadzor med letališčem v Nici in Monakom. Prav tako je bil močno omejen cestni promet. Varnost v Monaku je zagotavljo prek 1800 policistov, ki so jih mobilizirali prav za to priložnost, številne elitne enote pa so skrbele za delegacije.
Monaškemu knezu se je od nedelje do torka zvečer poklonilo 10.000 od skupaj 32.000 prebivalcev kneževine. Maša zadušnica za monarhovo družino je bila že v sredo zvečer v kapeli palače, kamor so prenesli posmrtne ostanke monarha.