Kljub pozivom zahodnih držav se je v zloglasnem mjanmarskem zaporu Insein začelo sojenje vodji mjanmarske opozicije Aung San Su Kji. Po letih hišnega pripora ji grozi pet let zapora zaradi kršenja pogojev hišnega pripora, ker je bil v njeni hiši Američan, ki je brez njene vednosti vdrl v njeno hišo v prestolnici Yangon.
Po nekajurnem zaslišanju za zaprtimi vrati so prvi dan sojenja že končali. Z zaslišanji bodo nadaljevali jutri, druge podrobnosti niso znane.
Američan John Yettaw, domnevno veteran vietnamske vojne, je v začetku meseca preplaval jezero in skrivaj vstopil v hišo opozicijske voditeljice ter tam preživel dva dni, nato pa so ga oblasti prijele in ga tako kot Aung San Su Kji minuli teden odpeljale v zapor Insein. Obtožen je nezakonitega vstopa v varovano območje, za kar je zagrožena petletna zaporna kazen.
Motiv njegovega dejanja ni znan, odvetnik Su Kjijeve pa trdi, da je voditeljica opozicije nedolžna in da ga ni povabila. Oblasti naj bi na ta način samo dobile izgovor za podaljšanje hišnega pripora za Aung San Su Kji, ki bi se ji sicer zadnja kazen, ki jo je v hišnem priporu prestajala od leta 2003, iztekla 27. maja.
Ji želijo preprečiti sodelovanje na volitvah?
Vojaška hunta želi očitno preprečiti, da bi se Su Kjijeva udeležila splošnih volitev, ki jih je režim napovedal za prihodnje leto v okviru demokratizacije države, ki jo poznavalci označujejo zgolj kot poskus legitimizacije vojaškega režima.
Kljub okrepljenim varnostnim ukrepom pred zaporom blizu Yangona, kjer je vojaški režim namestil več sto oboroženih policistov, postavil bodeče žice in cestne blokade, se je blizu zapora danes zbralo več kot sto privržencev Nobelove nagrajenke za mir, ki je zadnjih 19 let večinoma preživela v hišnem priporu.
Veleposlanikom Velike Britanije, Francije, Nemčije, Italije in ZDA vojaški režim danes ni dovolil v zapor, na dvorišče zapora so dovolili le ameriškemu konzulu, ker ob Suu Kjijevi sodijo tudi Američanu Yettawu.
Vojaška hunta vodi Mjanmar od leta 1962. Leta 1990 ni priznala prepričljive zmage stranke Aung San Su Kji, Nacionalne lige za demokracijo, na parlamentarnih volitvah. Od leta 1990 je tako priljubljena in cenjena voditeljica opozicije v hišnem zaporu skupno preživela že najmanj 13 let.
Več evropskih držav in ZDA so od oblasti v Mjanmaru v minulih dneh zahtevale, da režim umakne obtožbe. Ker tega ni storil, je ameriški predsednik Barack Obama minuli petek že podaljšal sankcije proti mjanmarskemu režimu, okrepitev sankcij pa je napovedala tudi Evropska unija na današnjem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.