Muslimanska manjšina rohingya, ki živi v Mjanmaru in Bangladešu, je najbolj preganjana skupina na svetu, izhaja iz poročila Združenih narodov. Junija naj bi se tam nad njimi začelo etnično čiščenje, ki ga države sveta niti ne poskušajo ustaviti, so zapisali v časniku New York Times. Krutost do skupine ni novo – z represijo, kršenjem pravic, mučenjem se soočajo že od leta 1948, ko je država z večinsko budističnim prebivalstvom dosegla svojo neodvisnost.
Zadnje nasilje naj bi vzniknilo, potem ko so maja posilili in ubili budistko, policija pa je zaradi dejanja prijela tri muslimane. Nato so rohingya in druge muslimane začeli ropati in napadati, varnostne oblasti so jih množično zapirale, uničevali so jim domove, poroča New York Times, ki se sklicuje na človekoljubni organizaciji Amnesty International in Human Rights Watch. Preganjeni so želeli preko reke Naf pobegniti v sosednji Bangladeš, pri tem so mnogi umrli. Mjanmarski časniki so manjšinske muslimane označili za teroriste in izdajalce.
Trenutni predsednik Thein Sein pa je že predlagal tudi rešitev za perečo problematiko, in sicer manjšino bi izgnali oziroma naj jih preselijo Združeni narodi. Ti so predlog seveda že zavrnili. Čeprav gre za hude zločine, se o dogajanju ne govori. Tiho ostaja tudi Nobelova nagrajenka Aung San Su Kji.
V državi, v pokrajini Rakhine, je letos živelo okoli 800.000 muslimanov rohingya. Od leta 1948 je državo predvsem zaradi etničnega čiščenja in genocida državo zapustilo okoli 1,5 milijona pripadnikov skupine, je zapisano na spletni strani rohingya.org. Kljub temu da so v državi že stoletja, nimajo pravice do lastne zemlje, tako da velikokrat stradajo. Prav tako so jim prepovedali izhod iz pokrajine Rakhine, ki se nahaja na meji z Bangladešem.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.