Grški predsednik Karolos Papuljas je Antonisu Samarasu, predsedniku konservativne stranke Nova demokracija, ki je zmagala na nedeljskih volitvah, podelil mandat za sestavo nove vlade. A Samaras je mandat že vrnil, ker, kot je sporočil, ni mogel sestavit vlade. "Naredili smo vse, kar je bilo v naših močeh," je povedal Samaras in dodal, da je bilo nemogoče sestaviti vlado, zato se je odločil, da mandat vrne.
Ker Samarasu ni uspelo sestaviti koalicije, je zdaj pravico do oblikovanja vlade dobil vodja drugouvrščene stranke Siriza, ki ima na razpolago tri dni.
Nova demokracija, ki je pred volitvami skupaj s socialistično stranko Pasok sestavljala vladajočo koalicijo, je sprejela ostre varčevalne ukrepe v zameno za mednarodno pomoč. Volivci, ki se z varčevanjem niso strinjali, so se na nedeljskih volitvah strankama maščevali in jima skupaj namenili 32,4 odstotka glasov, medtem ko sta jih leta 2009 zbrali 77,4 odstotka.
Stranke, ki so nasprotovale varčevalnim ukrepom, je medtem podprlo okoli 50 odstotkov volivcev. Mednarodni pomoči in varčevalnim ukrepom nasprotuje tudi levičarska stranka Siriza, ki se je uvrstila na drugo mesto s 16,6 odstotka glasov.
Papademos, ki je sprejel mednarodna posojila, ki naj bi Grčijo rešila pred bankrotom, pa je medtem poudaril, da Grčija potrebuje stabilno vlado, da zaključi sprejemanje strukturnih reform. Obenem je opozoril, da bi v nasprotnem primeru leta žrtvovanja zapravili za nič.
Grški politolog Dimitrij Sotiropulos je ocenil, da tokratne volitve ne bodo prinesle stabilne večine v grškem parlamentu in da se Grčiji obetajo predčasne volitve v mesecu dni. "V mesecu dni bomo spet imeli volitve," je dejal profesor na atenski univerzi. Razlog za nestabilen položaj v državi pa so, tako Sotiropulos, otrdele politične fronte v Grčiji. "Obstajajo nepremostljive razlike med vlado in opozicijskimi silami," je še dejal.
Kaj na nove razmere porečejo Nemci?
Nemška kanclerka Angela Merkel je pozvala, naj prihodnja grška vlada, kakršna koli že bo, spoštuje zaveze, ki so jih Atene sprejele v zameno za pomoč držav z evrom in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Grčija mora nadaljevati implementacijo obljubljenih varčevalnih ukrepov in strukturnih reform.
Kot je še napovedala prva dama Nemčije, bo Berlin sodeloval s katero koli demokratično izvoljeno grško vlado. "Najpomembneje pa je, da bo Grčija nadaljevala z izvajanjem dogovorjenih programov," je poudarila.
Tudi Evropska komisija upa in pričakuje, da bo prihodnja grška vlada, kakršna koli že bo, spoštovala vse zaveze, ki jih je doslej sprejela Grčija v okviru programa pomoči, saj je to v interesu stabilnega grškega gospodarstva in grškega naroda, je danes v Bruslju povedala tiskovna predstavnica komisije Pia Ahrenkilde Hansen v odzivu na nedeljske volitve.
Predstavnica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Conny Lotze pa je v prvem odzivu na rezultate grških volitev dejala, da se bo IMF zadržal nadaljnjih komentarjev do oblikovanja nove grške vlade. "Zavedamo se, da bodo v prihodnjih dneh potekala pogajanja o oblikovanju nove grške vlade," je dejala.
"Veselimo se stikov z novo vlado, ko bo ta oblikovana. Do takrat pa tega ne želimo komentirati," je dejala.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.