Kot je znano, je pred svojim strelskim pohodom Anders Behring Breivik napisal več kot 1500 strani dolg manifest. In v njem se je znašla tudi Slovenija.
Kot piše Breivik, si je preko Facebooka zgradil mrežo podobno mislečih posameznikov, pri čemer se je osredotočil predvsem na desno usmerjene panevropske oziroma mednarodne Facebook skupine, posebej pa ga je zanimalo "razmerje nacionalnost vs. politična korektnost".
S primerjavo podatkov je države nato razporedil glede na uspeh "marksističnih/multikulturalističnih kampanj pranja možganov". Sestavil je lestvico, na kateri je državam, kjer je po njegovem mnenju uspeh multikulturalistične propagande pranja možganov najmanjši, pripisal vrednost 100, vrednost 0 pa so dobile države, kjer naj bi bila ta propaganda najuspešnejša.
Na tej lestvici "multikulti indoktrinacije" se je Slovenija z 90 točkami skupaj s Slovaško uvrstila na sam vrh. Z 80 točkami jima sledi Češka, medtem ko so se na samem dnu lestvice znašle Norveška, Švedska in Nemčija. Slednja je prejela eno samo točko.
Omenja tudi stranko SNS
Slovenijo nato omeni, ko piše o desničarskih strankah oz. nacionalističnih organizacijah v Vzhodni Evropi. Za te sicer ugotavlja, da iz objektivnih razlogov ne promovirajo toliko nasprotovanja priseljevanju ali islamizaciji, ampak nacionalizem, nasprotovanje EU, antisemitizem in nasprotovanje do drugih etničnih skupin, posebej Romov. V Sloveniji kot takšno stranko izpostavi SNS in doda, da je na volitvah leta 2008 prejela 5,8 odstotka glasov.
Predsednik stranke SNS Zmago Jelinčič je za 24ur.com dejal, da zadeve ne misli na široko komentirati. "To je njegovo, to mene ne zanima. Pisal je tako od daleč, jaz ga nisem poznal, me niti ne zanimajo te stvari. To se mene ne tiče," je povedal Jelinčič. Ob tem je dodal, da je tako o njihovi kot tudi o drugih strankah marsikdo pisal marsikaj, pa to ne pomeni, da mora sam na takšne zadeve kakorkoli reagirati.
Napoved, da se bomo pridružili "prvi veliki državi"
Naslednjič Slovenijo vsebinsko omeni v poglavju z naslovom "Od osvoboditve do konsolidacije k Evropski federaciji". V njem napoveduje, da se bo v naslednjih 20 do 70 letih ena od treh velikih zahodnoevropskih držav – Nemčija, Velika Britanija ali Francija, pri čemer največ možnosti pripiše slednji – osvobodila "večkulturne (EUSSR/US) hegemonije". Ko se bo to zgodilo, se bodo tej prvi veliki državi, tako napoveduje, pridružile "Italija, Srbija, Avstrija, Češka, Slovenija, Slovaška in še nekaj drugih držav", nato pa bodo sledile še preostale.
"Bratom in sestram" sporočil, da niso sami
Nazadnje se beseda Slovenija v 1518 strani dolgem manifestu znajde v Breivikovem odgovoru na vprašanje, kaj bi sporočil svojim evropskim bratom in sestram. Pove jim namreč, da se morajo zavedati, da niso sami, saj imajo po vsej Evropi številne simpatizerje in podpornike. Med državami, kjer imajo "lojalne brate in sestre" nato v kopici kakih 50 držav navede tudi Slovenijo.
Slovenija se sicer v obsežnem manifestu znajde še nekajkrat, a v ostalih primerih le v različnih statistikah, ki npr. navajajo deleže muslimanov v različnih državah. V Sloveniji npr. po podatkih, ki jih navaja Breivik, muslimani predstavljajo 2,4 odstotka prebivalstva.
Mentor Anglež Richard
Sicer je Breivik dokument, v katerem je sicer zapisal, da bo Radovana Karadžića ohranil v spominu kot evropskega vojnega heroja, podpisal z angleško različico svojega imena, svojega "mentorja" pa opisal kot Angleža Richarda. Protiteroristična enota Scotland Yarda zdaj poskuša ugotoviti, ali je Breivik v zadnjih letih obiskal London ter ali je del večje mreže, ki pripravlja podobne napade.
Orožje želel nabaviti v Pragi, a ga je tam pričakalo razočaranje
Breivik je skušal orožje in razstrelivo za svoj morilski pohod po Oslu lani nabaviti tudi v Pragi, saj je ocenil, da je za to najbolj primerno mesto v Evropi. Breivik je celo odpotoval v češko prestolnico, a mu orožja tam ni uspelo kupiti, izhaja iz 1500 strani dolgega manifesta.
"Praga velja v Evropi za verjetno najbolj znano tranzitno točko za nelegalno orožje in droge," je med drugim zapisal Breivik, ki je želel v češki prestolnici med drugim kupiti avtomatsko puško, pištolo, granate in protitankovski minomet. "Slišal sem, da je Praga najnevarnejša evropska metropola, kjer obstaja velika možnost, da človeka ubijejo kar na ulici," je še zapisal.
V Prago je odpotoval konec avgusta lani. Do praškega "podzemlja" se je skušal prebiti prek stikov z vozniki taksijev in obiskovalci nočnih klubov, a neuspešno. Kot je zapisal, so bili vsi, s katerimi je govoril, živčni, saj so mislili, da je policist ali da je "popolnoma nor".
Po vrnitvi iz Prage je bil Breivik "popolnoma razočaran". Orožja mu namreč ni uspelo kupiti, ugotovil pa je tudi, da Praga sploh ni nevarno mesto. Kot je namreč zapisal, ni v nobeni drugi evropski prestolnici videl toliko tujih turistov kot prav tam. "Ne razumem, zakaj BBC tako napačno poroča (o Pragi). V resnici sem se tam počutil varneje kot v Oslu. Morda zato, ker v tej državi ni nobenih muslimanov. Kriminalci so večinoma krščanski cigani," je ugotavljal.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.