Tujina

Leto po tragediji: 'Če se to ne bi zgodilo, bi imeli normalno življenje'

Manchester, 22. 05. 2018 09.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mineva eno leto od terorističnega napada na koncertu ameriške pevke Ariane Grande v Angliji, ki ga bodo zaznamovali z mašo, minuto molka in skupnim petjem. Umrlo je 22 ljudi, med njimi večina najstnikov.

Pred natanko enim letom, 22. maja 2017, je svet pretresel teroristični napad v mestu Manchester v Angliji. V Manchester areni se je ob koncu koncerta pevke Ariane Grande razstrelil 22-letni Britanec libijskega rodu Salman Abedi in pri tem ubil 22 ljudi, še 59 pa ranil, med njimi pa je bilo veliko otrok in mladostnikov.

Ob obletnici napada dogodki v spomin žrtvam

Kot poroča BBC se bodo žrtvam z minuto molka poklonili ob pol štirih popoldne po našem času. Spominske maše v manchestrski katedrali se bosta udeležila tudi premierka Theresa May in princ William, žrtvam pa se je na Twitterju poklonila tudi Ariana Grande.

Leto po napadu se Anglija poklanja žrtvam napada v Manchester Areni.
Leto po napadu se Anglija poklanja žrtvam napada v Manchester Areni. FOTO: AP

Med sedmo in deveto uro zvečer po lokalnem času bodo na Albertovem trgu skupaj zapeli zbori iz Manchestra in okolice, ob 22.31, natančno ob uri napada, pa bodo zadoneli zvonovi v cerkvi Svete Ane.

Življenje družin žrtev ne bo nikoli več isto

Družine žrtev si po napadu še niso opomogle. Lisa Rutherford, katere 17-letna hči Chloe in njen fant Liam sta bila ubita v napadu, pravi, da se je njeno življenje tistega dne, 22. maja 2017, ustavilo. "Ne vidim, da bi se to v kratkem spremenilo," je povedala za Sky News. "Ob obletnici se vsi spominjajo tega groznega dne, za nas pa je le še en dan žalovanja več."

Ena tistih, ki Rutherfordovo razume, je Caroline Curry, Liamova mama. Družini obeh pravita, da sta po napadu postali eno. Za Curryjevo je njihova podpora še toliko pomembnejša, saj je Liamov oče za posledicami raka umrl le nekaj tednov prej.

Rože na trgu sv. Ane
Rože na trgu sv. Ane FOTO: AP

Stuart Murray, očim Martyna Hetta, ki je bil prav tako žrtev napada, je prišel v center Manchestra, kjer so postavili drevo upanja. Nanj ljudje obešajo sporočila miru in ljubezni. "Zakaj je nekdo lani prišel na koncert in se za Martynovim hrbtom razstrelil? Kakšna je verjetnost za kaj takega? Zakaj so spremenili naše življenje?" se sprašuje. "Če se to ne bi zgodilo, bi imeli normalno življenje. Danes bi imeli navaden, umirjen dan in se ne bi udeleževali takih dogodkov."

Napad zaznamoval več kot 800 ljudi

Manchestrski policisti so sporočili, da so posledice napada fizično in psihično prizadele več kot 800 ljudi. Večina se bo morala privaditi na novo življenje, čeprav bo bolečina ostala za vse življenje. Veliko vprašanj o tisti noči ostaja neodgovorjenih, na primeru pa še vedno dela okrog 100 preiskovalcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Svalbard
22. 05. 2018 13.45
+2
Ne pozabite, da se nahajate na vodilnem fejk njus portalu.
neronja
22. 05. 2018 13.20
+8
R.I.P.❤️❤️
WhiteGenocide
22. 05. 2018 10.46
+9
AntiNATO
22. 05. 2018 11.09
-3
krscanska pa niti enega cloveka ni vzela a ne...jao uboge ofce...sej tvoj nick pove vse o tvoji omejenosti.
LažnivihAmeriskih24ur
22. 05. 2018 11.37
+0
kaj spet ofce?? ce sledi v ziljenji eni sami stvari si ze ofca pa naj bo to tvoj Čmaribor ali pa zdravo zivljenje!!!! TUDI TI PARADAJZAR SI ENA NAVADNA OFCA!!!
RichPiana
22. 05. 2018 11.47
+13
Ampak od tega je ze kakih 500 let. Zanimivo, da se krscane lahko javno zali. Ce pa zalis muslimane si pa islamofob.
zmha
22. 05. 2018 13.56
+2
Res je poglej kaj delajo samo po Siriji americani, rusi, anglezi, francozi...res je vera miru ni kaj