
Po delnih izidih je CSV prejela 28,3 odstotka glasov, kar je skoraj šest odstotkov manj kot pred petimi leti. Javnomnenjske raziskave so ji napovedovale 32 odstotkov podpore.
Na drugem mestu je Bettlova liberalna Demokratska stranka s 16,8 odstotka, kar je nekoliko bolje, kot so napovedovale javnomnenjske raziskave, približno dva odstotka manj kot na prejšnjih volitvah.
Na tretjem mestu je Luksemburška socialistična delavska stranka (LSAP) s 16,3 odstotka, kar je približno pet odstotkov manj kot leta 2013, na četrtem pa zeleni s 15,1 odstotka, ki so pridobili pet odstotkov.
Za zdaj je še nemogoče reči, ali bo lahko koalicijo sestavil prvi mož konservativcev Claude Wiseler ali pa se zna obdržati sedanja "gambijska" koalicija socialistov, liberalcev in zelenih.
Približno 257.000 Luksemburžanov je danes volilo 60-članski parlament za petletno obdobje. Luksemburg ima zapleten volilni sistem "panachage", po katerem ima volivec več kot en glas in lahko glasuje za kandidate iz različnih strank.
Konservativna CSV je na oblasti skoraj neprekinjeno od ustanovitve leta 1944. Vsi premierji od takrat so bili iz njihovih vrst, razen liberalcev Gastona Thorna v letih 1974-1979 in Xavierja Bettla od leta 2013.
Tudi leta 2013 je na volitvah sicer zmagal dolgoletni premier Jean-Claude Juncker, ki je bil po 19 letih na položaju demokratično izvoljen voditelj z najdaljšim stažem, a zaradi obveščevalne afere ni mogel oblikovati koalicije.
Te izredne okoliščine so po 40 letih konservativne vlade rodile svežo navezo socialistov, liberalcev in zelenih, poznano kot "koalicija Gambija" zaradi enakosti barv teh strank in rdeče-modro-zelene zastave omenjene države.
Volilno kampanjo sta zaznamovali dve temi: položaj luksemburškega jezika, ki je simbol prave integracije in identitete, ter slabe plati visoke gospodarske rasti - visoke cene nepremičnin ter gost promet in cestni zamaški.
V nasprotju z večino drugih evropskih držav evroskepticizem in protimigracijski diskurz v Luksemburgu nista v ospredju. Nobena vplivna stranka ne gradi programa na tem.
Populistična desna ADR, ki ima sedaj tri sedeže v parlamentu, se uvršča na peto mesto z 8,9 odstotka; v primerjavi s prejšnjimi volitvami je pridobila okoli tri odstotke.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.