Al Kaida je odgovorna za nasilno vstajo v Libiji, zahodni mediji pa so tisti, ki pretiravajo pri poročanju o politični krizi in žrtvah, je Moamer Gadafi povedal za francosko televizijo France 24. "Ubitih je bilo največ 200 oseb. Morali bi priti sem in videti, koliko ljudi je bilo res ubitih. Lahko preverite med prebivalci, policisti in vojaki," je zbrano povedal Gadafi. Vztrajal je, da so mednarodni mediji pri poročanju spregledali močno podporo, ki jo uživa njegova vlada. Mediji zavajajo ljudi, je še trdil.
Med pogovorom je bilo videti, kot da mednarodnim voditeljem očita izrečene kritike in naložene kazni. "Libija ima zelo dobre odnose z Združenimi državami, Evropsko unijo in afriškimi državami. Libija ima tudi ključno vlogo pri zagotavljanju lokalnega in svetovnega miru," je pojasnil libijski voditelj.
Dejanja vojske, ki napreduje proti vzhodu, je enačil s tem, kar je sam poimenoval izraelski boj proti teroristom Al Kaide v Gazi. "Gre za isto stvar! Borimo se proti manjšim oboroženim skupinam. Oborožene enote libijske vojske se morajo boriti proti majhnim skupinam Al Kaide," je vztrajal Gadafi.
Na vprašanje, kaj meni o tem, da bo Francija morda priznala uporniški libijski nacionalni svet, ki je bil oblikovan v Bengaziju, je Gadafi odgovoril: "To je neumnost: vmešavanje v domače zadeve države. Kaj bi storili Italija in Francija, če bi se mi vmešavali v dogajanje na Korziki in Sardiniji?"
Poskušal je tudi minimizirati razglašeno neodvisnost v Bengaziju in krizo, ki je omajala njegov režim."Ti oboroženi teroristi v Bengaziju, vključno s člani Al Kaide, nimajo jasnih političnih zahtev," je dejal.
Zavrnil je tudi predlog, da bi venezuelski predsednik Hugo Chavez nastopil kot posrednik med vlado in nacionalnim svetom. "Tukaj ni problemov. Posredovanje trenutno ne obstaja. Moramo se samo znebiti teh oboroženih tolp," je razložil.
Nekdanji libijski premier pozval upornike k dialogu
Jadallah Azous Al-Talhi, ki je bil libijski premier v 80. letih, je na državni televiziji prebral sporočilo za voditelje v Bengaziju, kjer je glavno oporišče Gadafijevih nasprotnikov. Al-Talhi jih je pozval, "naj dajo možnost dialogu, s katerim bi lahko rešili krizo, ustavili krvave spopade in preprečili tujcem, da bi ponovno prevzeli oblast v državi". V sporočilu pa ni omenil, na katerih področjih bo Gadafijeva vlada popustila. Uporniki so povedali, da ne bodo sprejeli ničesar drugega kot konec Gadafijeve vladavine.
Dejstvo, da je bil govor nekdanjega premiera predvajan na državni televiziji, ki je pod strogim nadzorom, kaže, da so izjave uradno potrjene. Do sedaj so Gadafi in njegovi sodelavci pokazali malo zanimanja za dialog. Upornike so opisovali kot oboroženo mladino, ki je pod vplivom drog, Al Kaide in tujih sil.
Tripoli je minuli teden v Bengazi poslal konvoj s humanitarno pomočjo. Ni pa jasno, ali je imel konvoj tudi pooblastila za pogajanja z uporniki. Gadafijeve varnostne sile so v zadnjih dneh utrdile svoj strateški položaj.
Obama: NATO razmišlja o vojaškem posegu
Ameriški predsednik Barack Obama je danes dejal, da zveza NATO razmišlja tudi o morebitnem vojaškem odzivu na razmere v Libiji.
Kot je povedal po srečanju z avstralsko premierko Julio Gillard, sta se s sogovornico strinjala, da je nasilje libijske vlade nad tamkajšnjimi prebivalci nesprejemljivo.
Iz Bele hiše so danes sicer sporočili, da ZDA ne izključujejo morebitne namestitve vojakov v Libiji, vendar pa ta ukrep ni visoko na seznamu možnih ukrepov.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je dejal, da Rusija nasprotuje vojaškemu posredovanju v Libiji. ''Libijci morajo sami rešiti svoje težave,'' je dejala Lavrov.
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen pa je dejal, da Nato nima namena vojaško posredovati v Libiji in bi kaj takega storili le pod pogojem, če bi jih k temu pozval Varnostni svet Združenih narodov. Po mnenju analitikov pa to ni verjetno, prav zaradi nasprotovanja Rusije in Kitajske.
Gadafijeve sile nadaljujejo letalske napade
Sile, zveste Gadafiju, so davi izvedle nov letalski napad na pristanišče Ras Lanuf na vzhodu Libije. Uporniki v mestu so na napad odgovorili s protiletalskim topništvom.
Libijska vojaška letala so že v nedeljo dvakrat napadla Ras Lanuf, ki je pomembno pristanišče za izvoz libijske nafte in ki je od petka v rokah upornikov. Nedeljska napada nista terjala žrtev.
Mesto je sicer zapustila že večina prebivalcev. V glavnem so se napotili v obalno mesto Brega, ki je prav tako v rokah upornikov. Izpraznili so tudi mestno bolnišnico ter edini hotel v mestu, v katerem so večinoma bivali novinarji.
Danes pa so sporočili tudi nove podatke o številu žrtev nedeljskih spopadov med uporniki in Gadafijevimi silami v kraju Bin Džavad. Kot so sporočili viri v bolnišnici, je bilo ubitih sedem ljudi, prek 50 pa je bilo ranjenih. Vse žrtve so bili prostovoljci, ki se borijo v vrstah upornikov.
Gadafijeve sile so upornike že v nedeljo potisnile iz Bin Džavada, od koder so skušali napredovati naprej proti Gadafijevemu rojstnemu mestu Sirta, ki leži kakih 100 kilometrov zahodneje. Danes Gadafijeve sile nadaljujejo s potiskanjem upornikov v defenzivo, po navedbah nemške tiskovne agencije pa so nekatere enote že vdrle tudi v Ras Lanuf.
Medtem naj bi se umirili spopadi v Misrati, tretjem največjem libijskem mestu, ki je bilo v nedeljo tarča silovitega topniškega obstreljevanja Gadafijevih sil.
Pri splošnem obstreljevanju mesta, pri čemer napadalci niso izbirali ciljev, je bilo ubitih 21 ljudi, še 91 jih je bilo ranjenih, je povedal zdravnik v tamkajšnji bolnišnici. Večina žrtev je bila civilistov, med njimi tudi dvoinpolletni deček.
Obstreljevanje Misrate je trajalo od 7. ure zjutraj do 16. ure popoldne, ko je upornikom vendarle uspelo pregnati Gadafijeve lojaliste.
Združeni narodi (ZN) so včeraj zahtevali, naj se končajo napadi na civiliste, Tripoli pa so opozorili, da bo vsak, ki bo kršil mednarodni zakon, priveden pred sodišče. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v pogovoru z libijskim zunanjim ministrom Muso Kuso povedal, da mora Tripoli "braniti prebivalce države in upoštevati legitimna pričakovanja libijskega ljudstva".
Nekateri uporniki so Gadafijeve sile obtožili, da izkoriščajo lokalno prebivalstvo kot žive ščite v spopadih. Zdravniki iz bolnišnice v Ras Lanufu poročajo, da sta v spopadih v Bin Džavadu umrli dve osebi, 31 je bilo ranjenih. Priče pa pravijo, da je bilo mrtvih in ranjenih več, a jih zaradi spopadov niso mogli doseči.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.