Danes zjutraj je v tujih medijih odmevala novica, da je bil libijski premier Ali Zeidan ugrabljen. Kasneje je sicer neimenovani vir iz notranjega ministrstva to zanikal in dejal, da je bil premier aretiran. Dodal je, da je z njim vse v redu, priprt pa naj bi bil na oddelku za boj proti kriminalu.
Prijela ga je Operativna celica revolucionarjev, gre za milico, ki med sodeluje z vladnimi organi, malo po prijetju pa je sporočila, da so ga aretirali na podlagi naloga generalnega državnega tožilca. Pravosodno ministrstvo je sicer zanikalo, da bi tak nalog obstajal.
Zeidan je kasneje na Twitterju zapisal, da je bil ugrabljen, ugrabitelji pa so od njega zahtevali, da odstopi s položaja. Kasneje se je pojavil tudi na televiziji.
Pred tem so tuji mediji poročali, da so Zeidana iz njegove rezidence v Tripoliju ugrabili skrajneži. Celo vlada je na spletni strani zapisala, da je bil odpeljan "iz neznanih razlogov na neznano lokacijo".
Aretacija povezana s prijetjem Al Kaidovca?
Omenjena skupina načeloma odgovarja ministrstvoma za obrambo in za notranje zadeve, pred dnevi pa je ostro nasprotovala prijetju enega izmed vodilnih ljudi teroristične mreže Al Kaide Anasa al Libija, vendar ni znano, ali je aretacija povezana s tem prijetjem.
V ponedeljek je sicer Libija od ZDA zahtevala odgovore o prijetju skrajneža, ki so ga v soboto ameriški komandosi prijeli v libijski prestolnici. Bil je na listi iskanih ljudi, saj ga povezujejo z bombnimi napadi na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998. BBC sicer še poroča, da je še prezgodaj Zeidanovo ugrabitev povezovati s prijetjem Libija.
Sicer je v torek Zeidan pozval Zahod, naj pomaga pri obvladovanju militantnežev v Libiji. Za britansko medijsko hišo BBC je povedal, da njegova država regiji služi za izvoz orožja v Sirijo.
Dve leti po uporu, katerega posledica je bilo strmoglavljenje dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija, se namreč vlada še vedno spopada z obvladovanjem plemenskih milic in islamskih skrajnežev, ki imajo nadzor nad deli države.
Pretekli mesec je Zeidan obiskal Veliko Britanijo, ki jo je zaprosil za pomoč pri odstranitvi orožja iz države. Aprila je pozval Libijce, naj podprejo vlado in se s tem zoperstavijo "ljudem, ki želijo destabilizirati državo".
Pritožil se je tudi nad napadi in sabotažami, katerih cilj sta notranje ministrstvo in državna televzija, izvedle pa naj bi jih različne skupine.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.