Liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf je razglasila izredne razmere, saj se v državi spopadajo z epidemijo smrtonosnih virusov ebole. V pogovoru na nacionalni televiziji je dejala, da bi zaradi tega civilne svoboščine lahko prenehale veljati.
Izredne razmere bodo veljale 90 dni, je napovedala predsednica. To pomeni, da morajo veljati ''izredni ukrepi, da bi lahko preživela država, da bi zaščitili življenja naših ljudi,'' je razložila.
Pojasnila je, da se bolezen širi vse hitreje zaradi ''brezbrižnosti in revščine, pa tudi zaradi nekaterih verskih in kulturnih praks''. Opazovalci so ugotovili, da se ebola v Liberiji širi predvsem zato, ker svojci bolne zdravijo doma, namesto da bi jih peljali v izolacijske centre.
Liberija bo skušala širjenje bolezni ustaviti tudi z vojsko. Kot je danes napovedal liberijski obrambni minister Brownie Samukai, bodo vojaki nameščeni na strateških nadzornih točkah, kjer bodo opazovali ljudi in jih skušali prepričati, naj ne potujejo iz enega dela države v drugega. Minister je še pozval ljudi, naj do nadaljnjega ostanejo v svojih okrožjih.
V Liberiji, Gvineji in v Sierri Leone ter drugih državah zahodne Afrike, kjer je epidemija najhujša, je umrlo več kot 930 ljudi. Ebola je ena najbolj smrtonosnih bolezni na svetu, umre namreč okoli 90 odstotkov ljudi, ki so okužijo z virusu. Prenaša se prek telesnih tekočin.
V švicarski Ženevi se sestajajo strokovnjaki svetovne zdravstvene organizacije, da bi ugotovili, kaj to pomeni za svetovno zdravstveno situacijo oziroma ali morajo razglasiti rdeči.
Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da lahko bolezen zelo učinkoviti zajezijo, če so le upoštevani pravilni protokoli. Dodal je, da ZDA sodelujejo z Evropo in svetovno zdravstveno organizacijo, da bi zajezili epidemijo.
V Evropi prvi pacient
Na vojaškem letališču pri Madridu je danes pristalo letalo s španskim misijonarjem, ki se je v Liberiji okužil z virusom ebole. Gre za prvega okuženega s tem smrtonosnim virusom, ki so ga z zahoda Afrike, kjer se bolezen širi, pripeljali v Evropo. Skupaj z njim je prispela tudi španska nuna, s katero je delal, ki pa naj ne bi bila okužena.
Španski vojaški airbus A310 s 75-letnim katoliškim duhovnikom Miguelom Pajaresom na krovu je nekaj po osmi uri pristal na vojaškem letališču Torrejon, je sporočilo špansko obrambno ministrstvo. Misijonarja in nuno bodo prepeljali v madridsko bolnišnico, specializirano za tropske bolezni.
Pajares je v Liberiji delal več kot pet desetletij, okužbo z ebolo pa so mu potrdili v bolnišnici v Monrovii.
V Liberiji sta se ebolo okužila tudi dva Američana, ki so ju pred dnevi prepeljali v ZDA. Kot poročajo tuji mediji, se že počutita bolje. Zdravijo ju z neodobrenim zdravilom.
Savdske oblasti pa so sporočile, da je moški, ki je imel eboli podobne simptome, potem ko je obiskal Sierro Leone, umrl v bolnišnici v Jeddahu. Če bo potrjeno, da je res imel ebolo, bo to prvi smrtni primer izven Afrike.
Bojazni tudi v Nigeriji
Vse več strahu zaradi bolezni je tudi v Nigeriji, kjer so v sredo zabeležili drugo smrtno žrtev. Umrla je namreč medicinska sestra, ki je zdravila pacienta z ebolo. Nigerijski zdravstveni minister Onyebuchi Chukwu je že dejal, da gre za izredne razmere. Dodal je, da je zaradi letalskih potovanj tveganje za okužbo po vsem svetu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.