Sirci so začetek muslimanskega praznika ramazan dočakali v temačnem vzdušju. V najbolj krvavem napadu sirske vojske v zadnjih petih mesecih je namreč umrlo 142 civilistov, poroča Al Jazeera. Na desetine je ranjenih. Sirska vojska je včeraj s tanki in ostrostrelci vdrla v sirsko mesto Hama. Vojska je tako na krvav način zatrla demonstracije proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Obstreljevanje pa se nadaljuje tudi danes, poroča BBC.
Po pričanju aktivistov je včeraj vojska napade izvajala s tanki, ostrostrelci pa so streljali kar s streh. Danes je večina mesta Hama prekrita z dimom, ljudje pa panično hitijo po mestu, pri čemer trupla še vedno ležijo po tleh.
Omar Hamawi, aktivist, ki se je za BBC javil iz Hame, je povedal, da je na tisoče mož "pripravljenih, da bodo mesto branili s kamenjem“. Da bi preprečili vdor vojske, sežigajo tudi gume. Postavili so na ducate kontrolnih točk in blokirali ceste, da bi vojski prekinili dobavo zalog. "Ljudje se tokrat ne bodo predali. Ne bodo dovolili, da se ponovi leto 1982, ko je al Asadov pokojni oče zakrivil masaker,“ je še povedal. Pri tem naj bi umrle štiri osebe.
Po pričanju očividca je sirska vojska s tanki vdrla tudi v mesti Deir ez-Zor in Albu Kamal. 29 ljudi je umrlo, več kot 65 pa je ranjenih, je še dejala priča, poroča Al Jazeera.
"Streljanje se sliši z vseh strani. Streljajo z vsemi možnimi orožji," opisuje Jim Muir, BBC-jev dopisnik, ki se nahaja v Bejrutu.
Ostre obsodbe nasilja
Nasilje v Siriji je že obsodilo več držav. Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da je zgrožen nad nasiljem in da bo "izoliral" sirski režim. "Sirija bo na boljšem, ko se bo začela demokratična tranzicija," je dodal.
Britanski zunanji minister William Hague je pozval k "močnejšemu mednarodnemu pritisku" na Sirijo. "Želimo videti močnejši mednarodni pritisk z vseh strani in da bi bil učinkovit, to seveda ne more biti zgolj pritisk zahodnih držav," je dejal za britanski radio BBC in poudaril pomembnost sodelovanja arabskih držav.
Velika Britanija si skupaj s Francijo, Nemčijo, Portugalsko in ZDA že več tednov prizadeva za neke vrste obsodbo nasilja v Siriji s strani Varnostnega sveta. Hague je ponovil, da si želi tovrstne obsodbe nasilja v Siriji, obenem pa priznal, da bo zaradi delitev znotraj VS ZN to "precej težko".
Tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je za francoski dnevnik Midi Libre poudaril, da za vojaško posredovanje v Siriji, podobno tistemu v Libiji, nista izpolnjena ključna pogoja – mandat ZN in podpora držav v regiji.
Z najostrejšo kritiko do zdaj se je na nasilje v Siriji danes odzvala tudi Rusija. Sirijo, ki je že več desetletij ena njenih vodilnih zaveznic v arabskem svetu, je pozvala, naj nemudoma preneha uporabo sile in represije nad civilisti. Obenem je rusko zunanje ministrstvo v izjavi pozvalo sirsko opozicijo, naj se vzdrži napadov na oblasti. Poleg tega je pozvala k začetku "odgovornega in trajnega" dialoga v državi, ki bi vključeval interese vseh Sircev, še piše AFP.
EU razširila sankcije
Evropska unija pa je razširila sankcije proti režimu al Asada. Seznamu 30 predstavnikov vladajočega režima s prepovedjo potovanja na območje Unije in z zamrznjenim premoženjem znotraj EU so dodali še pet imen.
Dosedanji seznam med drugim vključuje predsednika al Asada in tri najvišje predstavnike iranske republikanske garde, ki naj bi pomagali pri zatiranju protestov. Sankcije, ki jih je Unija nazadnje sprejela 24. junija, veljajo tudi za štiri podjetja, s katerimi je prepovedano poslovanje.
Pri petih novih posameznikih na seznamu gre za Sirce, ki so bili "vpleteni ali povezani z nasilnim zatrtjem" protirežimskih protestov, je sporočila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. Njihova imena bodo razkrili v torek, ko bodo nove sankcije objavljene v uradnem listu EU, s čimer bodo tudi začele veljati.
Kot je dodala Ashtonova, EU še naprej podrobno spremlja dogajanje v Siriji in bo v primeru, da bo sirsko vodstvo "vztrajalo na trenutni poti", razširila ukrepe proti režimu. Varnostni svet ZN je pozvala, naj "zavzame jasno stališče glede potrebe po ustavitvi nasilja". Ta se namreč doslej ni mogel dogovoriti niti o skupni izjavi glede dogajanja v Siriji. Rusija in Kitajska sta celo zagrozili z vetom kakršne koli uradne resolucije proti sirskemu predsedniku al Asadu.
Varnostne sile predsednika al Asada so v Hami v začetku junija ubile 65 ljudi, nato so se pred nekaj tedni popolnoma umaknile iz mesta. Od takrat je mesto okoli 210 kilometrov severno od prestolnice Damask prizorišče številnih demonstracij proti Asadovemu režimu.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.