Vodilni predstavniki tako ameriškega senata kot predstavniškega doma so si enotni, da se v teh dneh soočajo z enim najtežjih vprašanj. Po besedah predsednika odbora predstavniškega doma za mednarodne odnose, republikanca Henryja Hyda, pa se bo kongres s posledicami odločitve soočal še dolgo časa.
V senatu, kjer Bush še nima popolne podpore, je bil včerajšnji dan v znamenju demokratskega senatorja iz Zahodne Virginie Robeta Byrda, ki je o resoluciji dejal, da je predolga in nesmiselna. Predsedniku Bushu je očital samovoljo pri vodenju politike do Iraka. Po nekaterih napovedih naj bi Byrdu uspelo razpravo in glasovanje v senatu zavleči vse do naslednjega tedna.
Direktor ameriške obveščevalne agencije Cia George Tenet je opozoril, da bi bil napad na Irak lahko povod za iraško uporabo orožja za množično uničevanje. Tenet je pred skupnim obveščevalnim odborom predstavniškega doma in senata še poudaril, da Husein najverjetneje brez provokacije ne bo uporabil tega orožja, napad pa bi možnost močno povečal.
Medtem je najglasnejši podpornik Busheve politike med demokrati in nekdanji podpredsedniški kandidat senator Joe Liberman dejal, da bi nekoč lahko obžalovali neukrepanje proti Sadamu Huseinu. Čeprav je demokratsko vodstvo v predstavniškem domu predsedniku pred dnevi že izrazilo podporo in v njej obljubilo potrditev resolucije, je bilo s strani demokratskih predstavnikov slišati kar nekaj kritik na račun Busheve administracije. Najmočnejši je očitek, da Bela hiša še vedno ni uspela dokazati povezavo med iraško politiko in teroristično mrežo Al Kaida.
Varnostni svet ZN usklajuje resolucijo
V Varnostnem svetu ZN nadaljujejo usklajevanje predlogov za novo resolucijo o Iraku. Po nekaterih diplomatskih virih naj bi ZDA razmišljale o podpori popravljenemu francoskemu predlogu, ki vsebuje sprejetje dveh resolucij: prvo o vrnitvi nadzornikov, druga pa bi, če Irak ne bi izpolnil obveznosti, pooblastila stalne članice, da ukrepajo.
Francoski zunanji minister Dominique de Villepin je včeraj dejal, da Francija ne želi blokirati razprave o iraški resoluciji, "če lahko v razpravi s partnerji pridemo do skupnega stališča". Francoski premier Jean-Pierre Raffarin pa je v francoskem parlamentu dejal, da je Busheva politika le "preprosta vizija dobrih proti slabim", čeprav se je z ameriškim predsednikom strinjal, da Irak ogroža varnost v regiji.
Britanski zunanji minister Jack Straw je medtem v okviru turneje po Bližnjem vzhodu in zalivskih državah obiskal tudi Jordanijo, kjer se je sestal z jordanskim kraljem Abdulahom II. in mu predstavil idejo, da bi Irak razorožili na mirni način. Kralj je poudaril, da ne želi novih nemirov v regiji ter da upa, "da bosta pristanek Iraka v vnovični prihod inšpektorjev ZN in upoštevanje vseh resolucij ZN prispevala k zmanjšanju napetosti".
Nadzorniki ZN za orožje so sicer Bagdadu poslali pismo, v katerem zahtevajo, da jim omogoči takojšen, brezpogojen in neomejen dostop do domnevnih skladišč orožja. Gre za podrobnosti dogovora o vrnitvi nadzornikov, ki sta ga ZN in Irak sklenila na Dunaju.