
Na podlagi ustavnih sprememb bi oblikovali enodomen parlament in okrepili njegove pristojnosti ter zagotovili neodvisnost sodstva. Volivci so bili tudi pozvani, da se odločijo o podaljšanju mandata predsednika Askarja Akajeva do decembra 2005, da bi lahko uresničil te spremembe. Volilna komisija v Biškeku je popoldne sporočila, da je referendum uspel, rezultatov pa še ni sporočila. Po napovedih bo sicer večina volivcev glasovala za predlagane spremembe.
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je zahtevala preložitev šele pred kratkim razpisanega referenduma, zaskrbljenost pa so izrazile tudi ZDA. Spremembe ustave med drugim predvidevajo odpravo strankarskih list na parlamentarnih volitvah. Akajev pa želi uveljaviti tudi dosmrtno imuniteto pred kazenskim pregonom za nekdanje predsednike in njihove družine; od tega bi največ koristi imel prav on sam.
Akajev se že več kot eno leto sooča z vse večjimi kritikami opozicije, ki ga poziva k odstopu. Centralnoazijsko republiko Kirgizistan so sicer marca lani pretresli hudi spopadi med policijo in opozicijo, v katerih je bilo ubitih pet ljudi, več deset pa ranjenih. Opozicija, ki je referendum bojkotirala, oblastem očita, da zavračajo kaznovanje odgovornih za ta krvavi incident.