V kirgizijski prestolnici so izbruhnili spopadi med protivladnimi protestniki in policijo. Protestniki so poskušali vdreti v predsednikov kabinet, a so jim policisti s streli to preprečili. O nasilju poročajo tudi iz mesta Narin v osrednjem delu države. V Talasu, kjer so izgredi izbruhnili v torek, je bilo sprva mirno, sedaj pa poročajo o incidentu, v katerem je bil hudo pretepen notranji minister Maldomusa Kongatijev. Ameriška agencija APA poroča, da naj bi nek protestnik njenemu novinarju povedal, da je ministra pretepla jezna množica, zaradi česar je ogroženo njegovo življenje, kar je potrdil tudi novinar priznanega ruskega spletnega medija Fergana.ru. Sicer so nekateri mediji poročali, da je celo mrtev. Kot kažejo fotografije s prizorišč spopadov, so protestniki tudi oboroženi.
Izredne razmere, a kdo naj bi jih nadzoroval?
Pozneje je opozicija sporočila, da je vlada Danijarja Usenova odstopila. Predstavnik opozicije Temir Serijev je povedal, da so podporniki opozicije vdrli v vladne prostore, ob tem pa naj bi Usenov podpisal odstopno izjavo, pozneje pa zapustil Biškek. Prav tako naj bi ga zapustil predsednik Kurmanbek Bakijev.
Protestniki so vdrli tudi v zgradbo državne televizije in prekinili oddajanje vseh programov. Pozneje so prek državne televizije državljanom sporočili, da so oblikovali svojo vlado. Po poročanju tujih agencij, ki se sklicujejo na vire blizu opoziciji, je bilo v spopadih ubitih sto ljudi, zdravstveni minister pa je sporočil, da je bilo v spopadih ubitih 40 ljudi, okoli 400 pa naj bi bilo ranjenih.
Premier Usenov je že več ur pred tem zaradi nemirov uvedel izredne razmere, zaradi česar je po vsej državi, ki je nekoč veljala za "otok demokracije" v Srednji Aziji, razglašena policijska ura. Policija naj bi prijela tudi tri opozicijske voditelje – nekdanjega premierja in predsedniškega kandidata Almazbeka Atambajeva, nekdanjega predsednika parlamenta Omurbeka Tekebajeva in njegovega pomočnika Bolota Černjazova.
V Biškeku so nemiri izbruhnili dan po tem, ko so privrženci opozicije v torek vdrli v vladne prostore v mestu Talas na severozahodu države, zajeli tamkajšnjega guvernerja in se spopadli s policijo.

O nasilju sicer danes poročajo tudi iz mesta Narin, kjer je več sto privržencev opozicije prevzelo nadzor nad sedežem regionalne vlade, okoli 2.000 protestnikov se je zbralo tudi v mestu Tokmak blizu prestolnice, protestirajo pa tudi v bližini mesta Oš na jugu Krigizije.
Ovse vse poziva k strpnosti
Zaradi nevarnih razmer v državi je zaskrbljenost izrazila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Njen predsednik, kazahstanski zunanji minister Kanat Saudabajev, je po telefonu govoril s kirgizijskim zunanjim ministrom Kadirbekom Sarbajevom in dejal, da Ovse vse strani poziva k miru in zadržanosti ter pričakuje, da bosta vlada in opozicija pokazali voljo in modrost pri reševanju medsebojnih razlik, so sporočili z Dunaja. Sicer pa je razmere na področju človekovih pravic pred kratkim kritiziral tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.
Oglasili so se iz Bele hiše in dejali, da ima oblast v Kirigiziji še vedno v rokah uradna vlada, pri tem pa dodajajo, da nasprotnih informacij za zdaj nimajo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.