V novem izbruhu nasilja na jugu Kirgizije je umrlo najmanj 46 ljudi, večina zaradi strelnih ran. 646 oseb je po podatkih ministrstva za zdravje ranjenih. Kar 419 jih je končalo v bolnišnici.
Nemiri na ulicah Oša, drugega največjega kirgizijskega mesta, so se začeli v četrtek zvečer, povod pa so bila etnična trenja med večinskim kirgizijskim in uzbekistanskim prebivalstvom. Nasproti si stojijo predvsem mladi, oboroženi z železnimi palicami, kamenjem in tudi s strelnim orožjem. V mesto naj bi ves čas prihajale nove in nove tolpe nasilnežev, večinoma pripadnikov različnih kriminalnih tolp.
Podivjane množice razbijajo in požigajo trgovine, restavracije in vozila. V ognju je praktično celotna uzbeška četrt Čerjomuški, s kraja dogajanja poroča dopisnik tiskovne agencije Reuters.

Začasna kirgizijska vlada pod vodstvom Roze Otunbajeve je razglasila izredne razmere ter v mesto napotila vojsko in policijo z oklepnimi vozili in helikopterji. Uvedla je tudi policijsko uro, ki bo v veljavi med 20. in 6. uro in naj bi trajala do 20. junija.
Neredi presenetili oblasti
Vlada Otunbajeve je nemire sprva opisala kot 'lokalni konflikt', ki naj bi ga sprožil prepir v igralnici. Vendar pa se je zavedala, da bi nasilje v mestu, ki močno podpira odstavljenega predsednika Kurmanbeka Bakijeva, lahko zanetilo etnične spopade. In prav to se je tudi zgodilo.
Bakijeva so odstavili aprila z ljudskim uporom. Tudi takrat so v državi potekali spopadi, ki so zahtevali več žrtev. Tokratni pa so oblasti presenetili, saj naj bi se politične razmere počasi umirjale. Konec junija naj bi tako potekalo glasovanje o ustavi, oktobra pa naj bi izvedli parlamentarne volitve.
Zdaj pa je postalo jasno, da Kirgiziji, ki je v krizi vse od upora, ki je zrušil Bakijeva, še vedno grozi državljanska vojna.
Svet pozval k miru
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je izrazil zaskrbljenost zaradi spopadov ter strani pozval k zadržanosti, da bi preprečili nove žrtve. Na varnostnem vrhu v sosednjem Uzbekistanu sta k miru in stabilizaciji razmer pozvala tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in kitajski predsednik Hu Jintao. Slednji je ob tem dodal, da so Kitajska in ostale sosede Kirgizije še vedno pripravljene državi nuditi vso potrebno pomoč. K umiritvi strasti pozivajo tudi ZDA, ki imajo v bližini prestolnice Biškek vojaško bazo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.