
Na ulicah jamajške prestolnice Kingston se je nasilje umirilo. Oblastem je po več dneh spopadov med varnostnimi silami in pripadniki kriminalne tolpe uspelo prevzeti nadzor nad revnim predelom mesta. V tem času je umrlo najmanj 73 ljudi.
"Imamo 73 trupel," je povedal predstavnik policije Glenroy Hinds. "Vsi so civilisti, toda tudi civilisti so včasih oboroženi moški in ženske," je dodal. Po njegovih besedah sicer "obstaja nekaj dvoma", ali je šest ljudi umrlo med akcijo varnostnih sil ali v drugih predelih Kingstona, ki je znan po visoki stopnji umorov
Policija bo tako znova dovolila vstop v središče mesta, ki je v neposredni bližini prizorišča spopadov. Šole in nekatere druge ustanove bodo kljub temu vsaj danes še ostale zaprte.
Nasilje je izbruhnilo v nedeljo, potem ko je premier Bruce Golding privolil v zahtevo ZDA po izročitvi vodje kriminalne tolpe Christopherja 'Dudusa' Coka. Jamajške oblasti so v lovu za njim prijele in zaslišale prek 500 ljudi, a jim ga ni uspelo ujeti.
Minister za informiranje Daryl Vaz je ob tem povedal, da poskušajo identificirati žrtve, vlada pa bo začela neodvisno preiskavo o vseh policijskih akcijah. Po besedah Vaza zaenkrat še ni jasno, ali je Christopher Coke sploh še na Jamajki ali pa je že zbežal iz države.
Jamajške tolpe delovale v povezavi s politiko
Jamajka ima 2,8 milijona prebivalcev, leta 2009 pa je bilo tam 1660 umorov. Kriminalne tolpe so v 70. letih prejšnjega stoletja organizirale politične stranke in po vzoru ZDA v 19. stoletju so tolpe skrbele za "volilno disciplino" ljudi. Pozneje so se začele ukvarjati s trgovino z mamili in orožjem, Jamajka pa je sčasoma postala največji izvoznik marihuane v regiji. Obiskovalce na letališčih najprej pričakajo napisi, da so za tihotapljenje in uporabo mamil zagrožene visoke kazni, zunaj na parkirišču pa se gnetejo prodajalci priljubljene "gandže".
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.