
Dan po dogovoru kenijskih političnih voditeljev za časovni načrt, s pomočjo katerega naj bi končali nasilje v državi, ki se je razvnelo po objavi rezultatov spornih predsedniških volitev decembra lani, je v državi ponovno izbruhnilo medetnično nasilje. Novi spopadi so do sedaj terjali 44 smrtnih žrtev.
Po objavi zmage Mwaija Kibakija na predsedniških volitvah 27. decembra lani, je bilo v nasilju ubitih že več kot 1000 ljudi, 300.000 Kenijcev je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Sprva politični spori so razplamteli rivalstva med plemeni, kar je privedlo do plenjenja, požigov in sabotaž. Vse to pretresa tako gospodarstvo kot politično stabilnost te države.
Opozicijski vodja Railo Odinga, ki se je na predsedniških volitvah uvrstil na drugo mesto, Kibakija obtožuje poneverb na volitvah, pri katerih so tudi številni opazovalci opozorili na nepravilnosti. Kibaki je medtem izrazil obžalovanje, da "se Kenijci nasilno medsebojno spopadajo zaradi vprašanj, o katerih bi bilo mogoče razpravljati in jih z dialogom rešiti po mirni poti“.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.